| anonim_4396 a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu cat costa o viza pentru a mă muta de tot in New York? Și ce ar trebui sa fac sa ma pot muta, in afara de a primi viza sau sa îmi cumpar apartament sau sa imi gasesc loc de munca acolo, ce ar mai trebuii sa fac? E visul meu chiar as vrea foarte mult sa ajung acolo as da orice sa pot merge acolo si sa stau acolo pentru totdeauna

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exisata viza de cumparat ca sa te muti in America!

Ca sa ajungi aoclo ori trebuei safii premaint la OLIMPIADA de fizica, chimie sau matematica, ori sa ai parintii miliardari in dolari.

Tu esti doar un copilas de 15 ani, nascut in Romania, fara prea multa carte, educatie, bani sau cunostinte, deci nu ai nici o sansa daca nu pui mana serios a inveti si sa ai 10 pe linie, devenind olimpic, la vreo materie internationala.

| Violleta2O22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Revin cu niste scuze.
Daca tu ai acest vis de a ajunge in SUA eu nu trebuia sa fiu mitocana si sa iti distrug visul cu atat aroganta, dar uneori scriu doar prostii pe TPU.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Să obții viza de emigrant nu e deloc simplu. Ai toate condițiile și toate hartogaraia scrisa pe site-urile oficiale.

Plus pe langa viza să pregătești și căruță cu bani pentru new York. Macar pentru primul an sa ai de unde să dai chirie de 2000$

| johnnny123 a răspuns:

Mai liniștește-te cu mutatul la New York. Procesul este mult mai complicat decât îți poți imagina tu la cei 15 ani ai tăi. Este un proces extrem de complicat chiar și pentru oameni în toată firea, cu diplome, experiență, bani și tot ce le trebuie. Chiar crezi că te urci într-o zi în avion, aterizezi la New York și asta e tot?

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

"In afara de a cumpara apartament" -> sa ne anunti si pe noi cand ai 1.000.000$ pentru un apartament de 2 camere in New York

Ca sa te muti in America, ai cateva variante:

1. Te casatoresti cu un cetatean american, si cu ajutorul lui obtii dreptul de a locui si munci acolo.
2. Aplici la o facultate americana, doar ca viza este temporara (doar pe perioada facultatii) si poti munci doar in campusul universitatii sau internship-uri in domeniul studiat. Dupa ce termini facultatea trebuie sa te intorci in Romania.
3. Gasesti o companie dispusa sa iti ofere viza de munca in SUA (tot temporara, pe perioada contractului de munca). De obicei companiile care fac asta sunt cele de IT, si aleg doar cei mai buni programatori din lume ca sa le dea viza.
4. Aplici pentru viza de investitor, pentru asta trebuie sa deschizi o afacere de minim 100.000$ sau sa investesti minim 100.000$ intr-o afacere deja existenta in SUA, si sa dovedesti ca aceasta va crea un anumit numar de locuri de munca.

| UserRo10 a răspuns:

Ai nevoie de chemare din partea companiei unde vrei sa te angajezi, acte unde vei sta si multe alte hartii printre care si extrase de cont sa vada ca ai bani sa traiesti (si nu putini).
Cel mai bine ia un work and travel si testezi terenul

| laurentiu80 a răspuns:

Eu locuiesc in SUA, in Chicago si nu umbla cainii cu covrigi in coada aici. E o viata scumpa, si totul se invarte in jurul banilor. nu ai bani aici, nici nu existi. In plus de asta, criminalitatea este ridicata in orasele mari, unde sunt oameni de culoare mai ales, auzi tot timpul stiri despre ganguri si impuscaturi, omoruri etc., armele sunt deja o obisnuinta aici.
Cea mai usoara cale de ajunge aici este sa te casatoresti cu o persoana americana, si prin casatorie vei capata acelasi drepturi ca si un cetatean american. Foarte multi fac casatorii aranjate, adica se casatoresc contracost si apoi divorteaza, o astfel de casatorie se invarte undeva la 30 000 $.