| Claudiudobricanwillkillhimself a întrebat:

Buna,ce as putea face sa ma mut in New York câți bani mi-ar trebui să pot să mă mut in New York?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil pentru un copilas de 15 anisori sa se mute in New York, ca nu ai cum sa ajungi tu acoloa fara parinti, fara viza, fara mii de dolari samd.

Ce poti face acum?

Sa INVETI pe rupte si sa speri ca intr-o zi vei putea vizita New Yorkul.

| johnnny123 a răspuns:

Nu e vorba numai de bani. Mai e vorba și de obținerea vizei, apoi a permisului de muncă și de rezidență, etc, etc.

Dar da, este vorba și de bani. New York-ul este unul dintre cele mai scumpe orașe din SUA. Fără 3000 de dolari pe lună nu ai ce să cauți acolo, și chiar și așa ai fi la limita supraviețuirii (adică ai locui cu colegi de cameră într-un apartament vai de capul lui dintr-o zonă proastă, ai mânca cele mai ieftine lucruri și cam atât).

| haileewatson a răspuns (pentru johnnny123):

Mai degraba 4k pentru un amarat de studio la ce preturi sunt acum

| haileewatson a răspuns:

Ca sa te muti in America, ai cateva variante:

1. Te casatoresti cu un cetatean american, si cu ajutorul lui obtii dreptul de a locui si munci acolo.
2. Aplici la o facultate americana, doar ca viza este temporara (doar pe perioada facultatii) si poti munci doar in campusul universitatii sau internship-uri in domeniul studiat. Dupa ce termini facultatea trebuie sa te intorci in Romania.
3. Gasesti o companie dispusa sa iti ofere viza de munca in SUA (tot temporara, pe perioada contractului de munca). De obicei companiile care fac asta sunt cele de IT, si aleg doar cei mai buni programatori din lume ca sa le dea viza.
4. Aplici pentru viza de investitor, pentru asta trebuie sa deschizi o afacere de minim 100.000$ sau sa investesti minim 100.000$ intr-o afacere deja existenta in SUA, si sa dovedesti ca aceasta va crea un anumit numar de locuri de munca.

| sammie a răspuns:

Destul de mulți, plus că trebuie să știi și engleza fff bine.
Acum depinde unde, dacă vrei să te muți într-un simplu apartament să zicem că puțini. Dacă vrei să te muți într-un penthouse te va costa cam cât o casă acum depinde ce fel de penthouse. Dacă e mobilat și are o terasă destul de spațioasă te va costa o avere. Mai ales că vrei in New York.
Sper că te-am ajutat.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să faci rost de viză.