| Ishsjsu a întrebat:

Buna, daca vreau sa ma duc în canada pentru 6 luni ca turist ce trebuie sa fac? Sau ce o sa trebuiasca sa am mai exact ce o sa ma întrebe cei cu viza? Adica eu vreau sa merg acolo pentru 6 luni ca sa vad daca ma acomodez si asa sa ma pot muta de tot acolo în viitor

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viza de turist este de 1 luna sau in caz exceptional 3 luni, trebuind sa dovedesti ca ai cateva zeci de mii de dolari in banca, hotel platit si bani sa te intretii pe toata perioada calatoriei.
Viza de turist de 6 luni este doar pentru membrii familiei care au rude de gradul 1 in Canada.

Ca sa te muti in Canada trebuie sa intri pe site-ul Guvernului canadian si sa vezi daca intrunesti toate conditiile lor de eligibilitate: varsta, studii universitare, diplome si calificari, teste de limba luate: franceza si engleza, depinzand strict daca profesia pe care o ai este ceruta in canada sau nu.

| relian a răspuns:

Sa vezi daca te acomodezi adica? Sa vezi daca te acomodezi trebuie sa traiesti pe bune acolo, sa inchiriezi un aptm, sa muncesti si asa mai departe.

Te duci turist, nu-ti faci nici o idee, indiferent cit ai sta, odata ce nu muncesti, cand ai deja totul platit, ai bani la tine pentru acel timp, sa vezi ce? Orice om care are deja platita o vacanta, va sta acolo lejer, dar nu-ti vei face o idee cum ar fi daca e sa te muti acolo, n-are vacanta a face cu vazutu statului acolo.

Ca turist nu stiu cit ai voie sa stai, poate 6 luni, dar daca stai 6 luni, ai toate sansele sa iti atraga aia atentia ca la urmatoarea vizita or sa te trimita inapoi, ori sati puna interdictie laughing

Gindeste si tu, aia nu-s idioti.Ce om, care persoana isi ia vacante dealde 6 luni? Cind vad aia ca ai stat 6 luni fi sigur ca atunci cand mai mergi, or sa fie cu ochii pe tine, 6 luni inseamna ca deja nu mai esti in vacanta acolo si oricine ar gindi la fel.

Spunele tu ca stai cate 6 luni sa vezi daca te poti acomoda pentru o viitoare mutare definitiva, poate te vei trezi si cu ceva interdictie si apoi vei uita de Canada.

Ce anume vrei sa vezi? In canada daca vrei sa locuiesti, trebuie sa muncesti, fara munca nu merge, asta odata.
Deci daca stii ca munca e ceva stran de tine, atunci deja stii ca no sa te poti acomoda.

Daca ai mai plecat de acasa asa pe termen lung, prin UE si plingi pe acolo ca esti departe de casa, la fel Canada nu-i pentru tine.

Altceva nu vad despre ce acomodare vorbesti. In Canada is si femei bune laughing chiar romance, cele mai bune acolo is prin Canada.

O alta chestie, uite ca iti spun eu despre acomodari, trebuie sa inveti limba, franceza sau engleza, depinde unde mergi, si acolo este iarna, iarna ce tu personal nu ai mai vazut vreodata prin RO laughing ai asa cam 6 luni pe an iarna, zapada in aceste luni si temperaturi scazute de alea scazute, dealde -30, -40 de grade, la ei este ceva obisnuit.

Bineinteles ca nu stai in drum, nu muncesti in zapada, dar na e si asta ceva, unora nu le place frigu si nu pot sta, chiar daca au conditii f bune.

Cam astea ar fi adapatarile, nu trebuie sa stai tu 6 luni, ca oricum nu stii cum este viata, doar ducindute in vacanta.

Sa primesti viza, mergi la ambasada Canadei in RO intrebi pe aia ce ai nevoie sa ai la tine cand mergi sa le ceti viza.
Nu cred ca pe aici e careva care lucreaza la ambasada Canadei din RO.
Ca or mai fi unia care au fost in vizita, da tot ce se poate sa fie pe aici unia, dar obtinerea unei vize nu se face doar intr-un anume mod.
Poti merge pentru viza, cu o invitatie de la cineva din Canada, ori poti merge cu o excursie, ori pe cont propriu, in toate cazurile cel mai indicat mergi acolo, la intrare spui ce doresti sa stii, aia iti spun.

Ori fara sa te deplasezi, banui gasesti pe webistele ambasadei Canadei aceste informatii.

| Ishsjsu explică (pentru relian):

Pai si daca vreau sa ma mut acolo de tot ce trebuie sa fac?

| relian a răspuns (pentru Ishsjsu):

Ce sa faci? Te m uti si aia e, nu te forteaza aia sa stai acolo, daca nu o sa-ti placa.
Ori tu intrebi cum sa te muti acolo, adica ce ar trebui sa faci sa te muti in Canada.
Trebuie sa emigrezi, Canada are program de emigrare.Mergi la ambasada, sau intri online, cauti ce trebuie sa faci in privinta asta, apoi vezi dsaca se poate sau nu.

Eu ce stiam, asta citva ani in urma, daca nu ai o facultate, nu ai sanase sa ajungi pe acolo.
Cel putin asa spunea o romanca ce se ocupa cu chestii de genul asta, ajuta romani care voiau sa emigreze acolo, pentru o suma de bani.
Ea facea totul, cel din RO absolut nimic, doar se prezenta la interviu si cam aia era povestea.
Dar nu mai stiu de se mai ocupa.Era ceva ruda sau nu mai stiu exact cu ceva prieteni deai mei din Canada.

De acolo stiu,. i-am dat si eu vreo 2 romani care au ajuns pe acolo, aia mi-au spus ce leo zis, in sf tipa te suna in RO vorbea cu respectivu, ii punea nu stiu ce intrebari si doar daca ea era sigura ca ala are sanse 90-100% sa ajunga, doar asa incepea procedura, altfel ii spunea direct, nu ai sanse asa ca nu are rost sa ma bag.

In Canada se ajunge cam greu, desi ei au acel program de emigrare, se pare ca is cam pretentiosi la ce oameni vor acolo.

Dar cine stie, poate acum o fi altfel, asa ca nu te baza doara pe ce iti spun eu, cauta la ambasada si vezi ce criterii sunt, cerinte pentru a emigra acolo.
Intre timp, daca ai liceul, ori urmeaza sa termini liceul intr-un an, poti sa aplici pentru a emigra in SUA une este mult mai bine ca in Canada si cerintele de emigrare is mai usoare.Ca idee in SUA se emigreaza mai usor ca in Canada, asa ca la toamna poti depune o cerere online, apoi astepti, SUA trage la sorti dintre cei care aplica si care este extras ala e, poate emigra aici in SUA.
Poti incerca in ambele tari, asta doar daca esti interesat.