| imarele a întrebat:

Bună fraților. Am venit în țară în sfârșit după aproape 3 ani lipsă. Așa că vreau să recuperez mergând în excursii cu bicicleta la munte. M-ar interesa Transfăgărășanul. Problema e că abia în 1 Iulie se deschide, iar eu în Iunie merg înapoi în străinătate. Întrebarea mea pentru voi este. Oare nici o șansă să vizitez măcar partea nordică sau este prea periculos și interzis accesul? Sunt dispus să fac un compromis. Nu e capăt de țară dacă numai jumătate sau un sfert din traseu pot face dar vreau să știu dacă se poate accesa în afara sezonului. Mi-a spus un prieten că zăpada poate fi și de 10 m, iar dacă se mai și încălzește, pericolul e imens, dar alte detalii nu are. Luna mai e exclus pentru o ieșire cu bicicleta? Mă gândesc că este încă frig. Voi ce puteți spune? M-aș apropia dinspre Sibiu. Mulțumesc frumos pentru orice răspuns.

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Daca vii dinspre Arges poti sa mergi linistit pana la cabana Capra unde este deszapezit. De acolo ai chiar si 6m zapada si nimeni nu da cu plugul. Eu zic ca merita, dar sa fii echipat corespunzator. Nu e chiar asa cald

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

10m, nu. Dar ceva peste 3 m, da.
Drumul inca nu este deszapezit. Si in conditiile de incalzire brusca, e risc de avalanse. Mai rabda si tu pana anul viitor. Atunci programeaza-ti concediul in august-septembrie.
Luna mai nu este exclusa pentru bicicleta. Dar pe alte trasee, nu Transfagarasan.

| imarele explică (pentru Yuoia):

Mulțumesc frumos