| Florian80 a întrebat:

Buna.
Ma voi duce in Ungaria in curand si voiam sa va intreb daca merita acolo mai bine sa fac platile in euro sau in forinti?
Ms

Răspuns Câştigător
| Wolf1988 a răspuns:

Calatorul mic cred ca n-a fost in viata lui in Ungaria si da doar sfaturi gresite pe unde apuca.
Unguri te fenteaza la schimb grav de tot la plati cash in Euro.La un schimb pierzi chiar si 20 %, am trecut de zeci de ori pe la ei si mereu au incercat.Acum platesc doar cu cardul ( cel in lei )si ceva forinti cumparati de la banca, pentru cazul in care nu accepta card.

9 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Plata cu cardul și aia e.

| Florian80 explică (pentru goguPatent):

Acolo.te fenteaza cel mai.mult

| Florian80 explică (pentru goguPatent):

Trebuie card in euro sau merge si cel in lei?

| goguPatent a răspuns (pentru Florian80):

Da ce bre vrei sa cumperi o mașina de ți e frica ca pierzi 5 lei la cursul valutar?

| DeMicUnCălător a răspuns:

In euro este mult m-ai ușor de calculcat

| Florian80 explică (pentru DeMicUnCălător):

Mie mi se pare mai complicat in euro.si nici nu stiu daca accepta euro

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Florian80):

In cazul ăsta ți-a găsit răspunsul la intrebare

| Dragobeta a răspuns:

Raspunsul premiat e bun. Am vazut in Ungaria preturi afisate "dublu" in forinti si euro. Preturile in euro erau mult mai mari daca stateai sa calculezi. Asa ca ori platesti cu cardul si conversia se face la cursul oficial, ori cumperi forinti din tara. Acolo cursul e dezevantajos pentru tine.