| AndrewR a întrebat:

Buna seara! Doresc sa fac o plimbare cu familia, sa calatorim spre Ungaria-Austria-Cehia..in fiecare tara sa ramanem cca 2 zile si sa vizitam ce putem si cat avem timp. Ma interesează daca a mai facut cineva asta si ce costuri implica? Ce trebuie sa iau in considerare? Va rog, as prefera sfaturi de la cineva care a reusit sa faca o plimbare asemanatoare. Mulțumesc!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Timp prea scurt pentrua avea timp sa vizitezi ce merita.
Drum foarte obositor.
Cheltuieli asemanatoare ca la litoralul romanesc.

Mai bine faci cate un drum sep arat cu familia, de cate o saptamana, separat.

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"Drum foarte obositor."

De la Arad la Viena faci 4h jumate cu masina. Adica fix pix.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, chiar traseul asta l am făcut acum vreo 3 ani. Eu absolut irelevant cinstirile pe care ți le spunem noi.
Nu știm de unde pleci, câți plecați cu ce plecați, ce dorințe aveți la cazare, unde mâncați samd.

La urma urmei nu e greu să îți calculezi cat ai de mers, unde vrei sa stai că există internet și booking

| sierra1 a răspuns:

"Ungaria-Austria-Cehia...ce costuri implica?"

fă o incursiune pe booking și de acolo ai răspunsul. Pentru papa, calculează prețuri cam ca la noi

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"...prețuri cam ca la noi"

Preturile la mancare/bautura sunt cu 30-80% mai mari ca in Romania si la supermarket si la restaurant. Mai ales in Austria.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Rili?
ai fost la aldi la ei (aduce cu lidl) așa, să ai termen de comparație...

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Aseara la 21.30 m-am intors de la Viena. Am fost si in Aldi si in Billa. Deci da, "rili". Ca idee, o sticla de Pepsi la 2 litri e 2 euro (fata de 6 lei la noi), merele 2-3.5 euro, etc. La restaurant aceeasi poveste. Un schnitzel de exemplu, ca tot e de-al lor, e 13-15 euro (fara garnitura si/sau salata), fata de 6-9 euro la noi. Vorbesc la un restaurant "normal". Pana in Viena am fost la Budapesta si la Bratislava. Aici sunt ceva mai ieftine ca in Austria lucrurile in general, dar oricum mai scumpe ca in Romania. Iar asta era valabil si acum 10, sau 20 de ani. Acum te intreb: ai fost vreodata in vreuna dintre tarile astea?! Din cate imi dau seama, nu prea, sau pur si simplu nu poti intelege un pret.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

" Holiday : pur si simplu nu poti intelege un pret"

ei vezi, de aia ești tu așa prețios!

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Stii care e treaba? Cand ii spui unuia ceva, iar ala o tine pe a lui, desi e evident ca habar n-are ce spune, e logic sa crezi ca are un retard.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

" Holiday:...e logic sa crezi ca are un retard"

ce-ai zice dacă mă-ta are vreun retard? (ai remarcat cratima?)

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"ce-ai zice dacă mă-ta are vreun retard?"

M-as putea obisnui cu ideea. Doar ca nu e cazul. Dar ce legatura are cu subiectul? Oricum nu ti l-ar anula pe al tau.

"(ai remarcat cratima?)"

De ce as remarca o cratima?! Si la care dintre ele te referi, ca sunt doua.

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

"Vorbind de retadați:"

Daca nu intelegi o intrebare, treci peste.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Evident, dacă nu ințelegi replica, du-te să te odihnești

| Holiday a răspuns:

"...ce costuri implica?"

E greu de estimat ce costuri implica pentru ca nu stim numarul de persoane, respectiv de camere, perioada din an cand vrei sa mergi, cate zile vrei sa aloci in total, gradul de confort acceptat de voi, etc, etc.
Oricum, poti economisi destul de mult la costurile totale, daca te organizezi bine si din timp si optezi pentru anumite perioade din an cand preturile la cazare sunt mai mici.