| IonutLaurentiu67 a întrebat:

Buna seara. Imi poate spune cineva companiile private de tren din Romania apartin de CFR?

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Daca sunt private, nu apartin de CFR. Doar asigura aceleasi servicii.
Interregional Călători
Softrans
Transferoviar Călători (T.F.C.)
ASTRA TRANS CARPATIC
REGIO CĂLĂTORI
Copiate de aici: http://arf.gov.ro/web/prezentare-otf/
Astea sunt pentru transport calatori. Mai sunt si companii private de transport marfa: http://cfr.ro/......10.0.1.pdf

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tocmai de aia sunt private, ca nu apartin de CFR

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă să aparțină? Sunt private. Merg pe aceleași șine, plătesc CFR-lui pentru astam dar, doar atât. Șinele nu sunt ale lor. Dar vagoanele și locomotivele cu care fac trannsportul, sunt ale lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă să aparțină? Sunt private. Merg pe aceleași șine, plătesc CFR-lui pentru asta, dar, doar atât. Șinele nu sunt ale lor. Dar vagoanele și locomotivele cu care fac transportul, sunt ale lor.

| dinaprilie a răspuns:

Nu apartin

| IonutLaurentiu67 explică:

Vagoanele si locomotivele sunt ale lor? Eu credeam ca nimeni nu a stat sa investeasca atat.

| NunuNini a răspuns (pentru IonutLaurentiu67):

Da, da, sunt ale lor.
Si nu au nici o legatura cu CFR-ul, doar asigura aceleasi servicii.