| Alexa990909 a întrebat:

Buna!
Voi călători cu compania wizzair.
Mi-am cumpărat un troller de 10kg priority, situ ca limita de lichide este 1l in recipiente de câte 100 ml. Întrebarea mea este dacă am voie sa pun si in rucsac si in troller pana la 1l sau in total am voie atât?
Mulțumesc pentru răspunsuri!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui care din ele merg la bagaj de cală sau la bagaj de mână.

| Alexa990909 explică (pentru darrio2007):

Cu priority ambele sunt de mână. un rucsac+troler de 10kg

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant unde le tii. Lichidele se controleaza la security check indiferent de compania cu care zbori, si se controleaza toate bagajele pe care le ai asupra ta.

Deci maxim 1L

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Situ ca limita de lichide este 1l in recipiente de câte 100 ml.
Știi greșit. 100 ml nu 1l.

| Anonimul151 a răspuns:

De exemplu dacă vrei sa pui apă cu tine în bagajul de mână e permis acest lucru, însă să o achiziționezi din dutyfree.

Dacă te referi la alt fel de lichide, nu prea e permis. Doar în bagajul de cală.

Nu cred că limita e de 1l. Cu siguranță e mai puțin.

În bagajul de mână cum spuneam nu ai voie să pui alte lichide aduse din afară. Doar dacă cumperi ceva lichid din aeroport.