| Popa_Florin_1999 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare. Eu încă nu am 18 ani și vreau sa îmi cumpăr bilet pentru avion de pe acum, eu fac18 ani în 3 aprilie, iar data de plecare sa fie după 15 aprilie. Pot achiziționa biletul de pe acum și sa pot pleca cu el?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza varsta la momentul zborului nu cand achizitionezi biletul

| mihai69 a răspuns:

Bineînțeles că da.
Poți să-l cumperi și dacă pleci înainte de a împlini 18 ani, doar că va trebui să pleci cu un însoțitor (care poate fi un reprezentant al companiei aeriene cu care zbori) și cu declarații notariale de la părinți.
Nu există o legătură între vârsta ta și posibilitatea de achiziționare a unui bilet. Deși unele site-uri spun că nu vând minorilor, nu se face practic nicio verificare a vârstei cumpărătorului. Dacă ai un card cu care să plătești, e ok.