| nusalex a întrebat:

Care e varsta minima a pasagerului din fata in Austria? fiul meu are 15 ani si 6 luni si 175 m

1 răspuns:
| lucianMKSro a răspuns:

În Austria, copiii pot călători pe scaunul din față al unui vehicul dacă au împlinit vârsta de 14 ani.Independent de vârstă, toți pasagerii trebuie să utilizeze centura de siguranță, iar cei mai scunzi de 150cm trebuie să folosească un "dispozitiv de siguranță adecvat" (de exemplu, un scaun înălțător).

Având în vedere că fiul tău are 15 ani și 6 luni și o înălțime de 175 cm, el poate călători legal pe scaunul din față al vehiculului în Austria fără a avea nevoie de un dispozitiv de siguranță suplimentar. Să te asiguri că folosește întotdeauna centura de siguranță (amenda pornește de la 35 de Euro).