| Dragotta a întrebat:

Care este diferenta dintre locurile de clasa 1 si 2 la CFR? Si imi puteti explica de asemenea cum este restaurantul din trenurile care au aceasta facilitate?(preturi,mancare,curstenie, locatie etc)

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

La clasa 1 scaunele sunt mai comode si extensibile.
La clasa 2 scaunele sunt fixe.
Restaurantul e ca un restaurant obisnuit, cu mese si scaune. Meniul nu e foarte bogat.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scaunele de la cl 1 sunt ceva mai comode.

Eu restaurant in CFR nu am văzut până acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic este asa ca în răspunsul câștigător. Practic la cfr de multe ori găsești mai ok la clasa a II-a decât la cls I. Sau chiar si la wc sa fie mai curat decât la clasa a II - a sau I. Serviciile cfr din România. De 10 ani nu mai circul cu ei ( doar cu tren privat - regio Călători, softrans ). Noroc ca nu am avut nevoie sa ma deplasez în locații unde nu operează operatori privați. Nu prea justifica prețul în raport cu ce condiții oferă cfr. Vagoane pentru biciclete : canci! Nu găsești asta decât pe anumite rute ( mai mult Brașov - București). Spre Sibiu spre exemplu doar un sigur tren pe zi cu vagon pentru bicicleta. Ruta Sighișoara - Cluj - Sighet - Baia Mare - partea Moldovei NU EXISTA POSIBILITATEA DE A TRANSPORTA BICICLETA CU TRENUL neavând vag pentru bicicleta. Teoretic poți urca cu bicicleta la tren, dar practic o taxează la kg si asa ajungi sa plătești mai mult bicicleta decât biletul pentru tine. Nu cred ca ți-ai dori sa vezi cum sunt transportate persoanele cu dizabilități, cu CFR. Umilință, investiții zero, facilități pentru bicicliști zero, pentru persoane cu dizabilități zero, locomotive vechi care accelerează singure ( cazul din Galați), vara cald de mori, lipsa aer condiționat, geamuri care nu se pot deschide, iar iarna lipsă căldură. Dar preturi destul de mari.

Este un grup pe Facebook pentru reclamații si de acolo știu in mare parte cum se circula cu cfr. Din păcate în România doar 20% din trenuri sunt ok ca și condiții.

| AmandinaDragan a răspuns:

Clasa 1 este mai aerisita si au scaune mai comode.
Clasa a 2 -a destul de mizerabila. Diferenta o face pretul. Restaurantul? Ha ha ha ha ha!

| Dragotta explică (pentru AmandinaDragan):

Cum e restaurantul?

| Sssofia a răspuns (pentru Dragotta):

Eu niciodată nu am găsit un restaurant funcțional acolo

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Dragotta):

''restaurant'' in trenurile cfr! ha ha ha ha ha.

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi in gara si urca-te intr-un vagon d-ala sa vezi ce nu ai vazut in viata ta! ha ha ha ha ha. De ce-i nefolositor raspunsul meu? ha ha ha ha ha!