| Girly97 a întrebat:

Daca de exemplu te duci din aeroportul Henri Coanda in Italia/Spania/Grecia etc, la intoarcere, adica pe aeroportul strain, ce limba se foloseste pentru comunicare daca nu cunosti limba tarii vizitate doar romana si engleza? Cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Personalul aviatiilor si a aeroporturilor trebuie sa cunoasca OBLIGATORIU limba engleza, la nivel conversational-avansat + limba de specialitate!
Ca urmare, daca nu cnosti limba tarii repective, atunci poti folosi SIGUR limba engleza (daca o stii).

| Girly97 explică (pentru Bula):

Sigur ca o stiu! Desigur, nu la fel de bine ca limba romana dar o cunosc la nivel avansat si pot intretine conversatii cu un nativ!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Engleza, este limba internationala. Daca nu o cunosti, va fi cam greu pentru tine.

| mihai69 a răspuns:

Pe toate aeroporturile din lume se fac anunțuri bilingve (limba oficială plus - de obicei - engleză). Și afișajele la fel.

| Frank51 a răspuns:

Se folosește greaca veche...

| Brizbriz a răspuns:

Engleza

in avioane austriece (austriecii fac urticarie sa invete alta limba) si se vorbeste engleza, si pe aeroport la fel

engleza e limba universala in momentul asta, vazut documentar, pescar PUR musulman si a invatat engleza ca sa vanda peste turistilor

| Yuoia a răspuns:

In orice aeroport se foloseste si engleza. Daca o stii, bine.

| goguPatent a răspuns:

Pe orice aeroport se vorbeste engleza.

| Mopmop a răspuns:

Daca e o situatie grava stai linistit ca iti cheama un translator sau fac aia un anunt ca au nevoie de cineva din aeroport vorbitor de romana.

| 3824060673 a răspuns:

Normal ar fi română, dar suntem foarte slab cotați la nivel de cultură și ulterior vei fi tratat în bătaie de joc sau fals. Vorbește engleză direct

| Zinv a răspuns:

In mare parte nu ai nevoie sa vorbest, te controleaza la acte si iti iei bagajul.
Se vorbeste limba engleza (in majoritatea aeroporturiilor).