| ghinionist a întrebat:

Daca mergeti la mare, preferati sa stati la:
1.Particulari
2.Hotel
Va rog sa argumentati si alegerea facuta!

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

La particulari pentru ca e mai ieftin. La mare ai nevoie doar de cazare, sa ai unde sa dormi noaptea... nu de nu stiu ce fel de servicii... Plus ca in Romania tarifele la hoteluri sunt enorme...

9 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

Daca nu te deranjaza sforaiturile vecinilor, si esti tanar cu prietenii la mare, atunci poti veni cu cortul. E cel mai tare, mai multa libertate, distractie, mai ieftin si NO RULES. Eu de cate ori plec la munte, aleg particular sau, inchiriez un apartament. Asa e mai k-lumea decat la hotel care jupuie fara sa ofere conditii pentru. tariful perceput.

| pisika a răspuns:

Nu am preferinte privind cazarea, mai ales ca nu petrec decat noaptea pentru a ma odihni in pensiune / hotel, dar ma intereseaza sa aiba cel putin micul dejun daca nu si cina incluse in servicii. La hotel precum si la cazarea la particular iti poate intra ( sau nu ) cineva in camera pentru a face ordine, dar nu asta caut, deoarece pot sa imi fac patul si singura. De ex. pentru 2 nopti nu am nevoie de 2 randuri de asternut curat. Important e sa aiba baie proprie camera inchiriata, si mancarea servita sa fie proaspata.

| IqStorm a răspuns:

Particular pentru că sunt condiţii mai bune şi sunt preţuri mai decente. Anul ăsta nu am fost dar a fost fratele meu. A stat la Costineşti cu 80 lei pe cameră (2 persoane) cu televizor, frigider şi baie proprie plus acces la o bucătărie comună pentru 3 camere. Au avut şi grădină în spatele case cu foişor şi grătar. Deci, condiţii excelente faţă de hotel unde, la banii ăştia, aveai maxim un televizor în cameră. Problema particularilor este aceea că distrug hotelurile. Ar trebui şi particulari să plătească impozit pentru veniturile din închirieri.

| urbanghost a răspuns:

Particular iti dai seama ca e mai ieftin, oricum in camera nu te duci decat sa dormi ca in rest...

| SweetCandy a răspuns:

Particular pentru ca e mult mai ieftin...
straight face
asta-i viata...si oricum nu merg l mare ca sa stau in camera...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei prefer pensiunile, vilele deoarece poti gasi aceleasi servicii la un pret mult mai bun decat daca te duci la un hotel si sa dai o gramada pe camera doar pentru ca are denumirea de Hotel. Mai ales la noi in tara unde preturile sunt exagerat de mari pentru ce servicii ofera.
Intotdeauna inchiriez camera cu baie inauntru.
Exista si particulari care iti ofera si alte servicii pe langa cazare contracost bineinteles: mancare, cine festive, petreceri etc si tot iesi mai bine decat daca ai alege un hotel. Plus ca particularii sunt mult mai maleabili, la hotel ce e lege= lege e, rar poti schimba ceva.

Singurul avantaj la hotel este ca poti gasi camera cu vedere la mare, in rest nu cred ca mai exista vreunul.
ps: in afara tarii prefer hotelurile deoarece acolo se vad diferentele si te poti interesa mai mult de hoteluri (care e parerea celor care au fost acolo, conditiile etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer sa stau la hotel ca doar sunt in vacanta. vreau sa fiu servita, sa imi faca cineva patul, sa imi faca ordine in camera, sa vin si sa plec la ce ora vreau fara sa ma gandesc ca deranjez pe cineva...sa nu ma preocup de baie(daca e bine spalata sau nu), sa nu imi fac griji pentru mancare...aleg hotelul clar si hotarat.eu sunt satula sa servesc pe altii pentru ca lucrez in acest domeniu iar cand sunt in vacanta vreau si eu sa fiu servita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand ma stiu am mers la hotel pentru ca e mult mai comod ( baie, apa calda, feon, aproape de plaja, mesele asigurate, nu sa umblu ametita cand vin de la plaja ca sa cumpar rosii, castraveti, ori sa stau la coada la autoservire in caldura si aglomeratie ).
Anul asta am schimbat ( din motive financiare, evident ) : am gasit o vila care arata bine( cel putin pozele postate pe net ), camera are baie, tv, frigider, balcon, 900 de mii costa camera dubla iar de mancat sunt multe terase in zona, chiar foarte multe, su nu foarte aglomerate, am mai fost si anul trecut si stiu. La calculele mele ar trebui sa ma coste nu 20 de mil ca la hotel ( mergem 2 persoane )ci doar vreo 12 ( ma refer strict la masa si cazare ). Cand ma intorc, o sa povestesc daca socoteala de acasa s-a potrivit cu a de la mare!

| vulpitza_3303 a răspuns:

Hotel, chiar daca preturile sunt mai costisitoare in primul rand poti vorbi de siguranta ta si a bunurilor tale si mai apoi benficiezi si de niste servicii ca doar de aceea este concediu si nu plimbare.