| AnonimMM678 a întrebat:

La Aeroport, cand imi controlează bagajul de mana, pun pe acea tavita: telefonul, laptopul, punga cu machiaje si cu lotiunile de corp care nu depasesc 50 de ml? Nu prea inteleg sau pe acelea le las in geanta si scot doar electronicele? Multumesc mult pentru raspunsuri

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lotiunile de corp si machiajele se pun in bagajul de cala, ca nu faci baie in avion si nici nu ai de ce sa le iei in bagajul de mana.
In bagajul de mana iesi lucuri esentiale calatoriei iar laptopul, telefonul si medicamentele se pun intotdaeuna pe tavita si sunt scanate sparat.

| 1QSADIC a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu toata lumea calatoreste cu bagaj de cala...

| suntserios a răspuns (pentru 1QSADIC):

Acuși îți zice Violeta că e nu călătorește decât din Australia și că ea mereu are bagaj de cala și cine nu face că ea e un prost

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| helpforyou a răspuns:

Le pui pe tavita.

| ZappyTv69 a răspuns:

Buna!
Nu le lasi, le scoti să le verifice. După le poti pune înapoi dar este important să le scoti pe toate.

| 1QSADIC a răspuns:

Lichidele de voiaj (sampon, gel de dus, lotiuni, pasta de dinti etc.) se pun intr-o punga ziplock sau o trusa de voiaj ca sa fie usor de scos la controlul de securitate si ca sa fie ordonate in bagaj.
Daca ai doar bagaj de cabina (de mana), le pui in el si le scoti la security check, intr-o tava goala doar pentru ele, ca sa fie scanate.
Daca ai si bagaj de cala, iti recomand sa le pui acolo si scapi de stres, pentru ca acel bagaj va fi scanat de manipulatorii de bagaje inainte de incarcarea in avion.
Instructiunile de scanare a bagajelor la controlul de securitate sunt afisate vizibil in zona respectiva, trebuie doar sa le citesti de pe ecrane:
- lichidele (parfum, cosmetice, pasta de dinti etc.) sa nu depaseasca 1 litru total, sau 100 ml per flacon, deci ai dreptul la maxim 10 flacoane de cate 100 ml;
- lichidele se pun in tava dedicata pentru scanare, nu se amesteca cu alte obiecte din bagajul de mana;
- electronicele (laptop, telefon, baterii externe, ceas etc.) se pun si ele in tava separata, doar pentru ele;
- hainele voluminoase (ex. geci groase) se pun in tava separata;
- restul bagajului intra in alta tava.
Cei de la security iti vor spune mai exact ce obiecte in ce tava sa pui, dar asta e regula generala. Tot ei iti vor spune daca e nevoie sa separi obiectele in mai multe tavi, asa ca nu te stresa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1QSADIC):

Depinde de destinatie, ca nu toata lumea are voie cu volum de lichid peste 50ml.
Spre Australia garantez asta ca nu-i voie. Gelurile de dus, sampoanele si tot ce este peste 50ml se confisca, desi pentru Europa se permite.
Este recomandat sa le pui la bagaj de cala sau sa le cumperi la destinatie, ca nu consta mai mult de cativa banuti.
Am peste 800 de ore de zbor, trecuta prin diverse aeropoarte internationale in jurul globului, deci stiu foarte bine ce se intampla la vama si cu ce nu ai voie a treci.

| suntserios a răspuns (pentru 1QSADIC):

Ti am zis eu ca vine Violeta sa iti zica cat de prosti suntem, ca era zbora si in somn.

| Denisboomboom145 a răspuns (pentru suntserios):

Aia vorbeste 95% din timp fara sa cunoasca imi zicea mie ca cica studentii de la medicina care nu iau 9 si 10 sunt lenesi si prosti, dar ei sunt studenti la medicina laughing, bravo, n-ai ce sa discuti cu asa ceva, mult respect pentru tine suntserios, you are maybe the greatest man i have ever seen right here.

| Denisboomboom145 a răspuns (pentru suntserios):

Mi-a zis mie ca un copil de la orfelinat are sanse mai mari in viata decat un copil provenit dintr-o familie de intelectuali laughing, frumoasa gluma, eu toti copiii pe care i-am cunoscut venind din familii de intelectuali, 99% au ajuns sa aiba joburi bune si sunt si bine educati, mai sunt cazuri 1 din 100 unde ajunge din profesori traficant sau alte chestii, dar mai sunt ceilalti 99 care sunt ok, eu unul nu am intalnit pe unu sa se ia la scandal cu mine fiind din familie buna.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Asta nu e nimic... Ultima discutie pe care am avut-o cu cu baba asta nebuna, tot legata de avioane a fost. Sustinea ca avioanele zboara la altitudinea de 14.000 KM (?!).