| minime3 a întrebat:

Nu am zburat niciodata cu avionul (si am peste 25), spre rusinea mea. Credeti ca ar trebui sa merg intr-o vacanta doar pentru a bifa aceasta experienta? Adica sa renunt la mersul cu masina in vacanta, si sa ma bucur de zbor? Merita un ban in plus ca sa traiesc asta? Pana acum am calatorit, dar doar cu masina. Si la anul nu stiu daca sa merg in Grecia din nou cu masina, sau sa aleg Spania, doar ca sa zbor. Multumesc! Dau si funda!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este nici o rusine. Am zburat prima oară la 43 de ani pana in Anglia. De atunci tot fac asta o dată sau de două ori pe an.

| Violleta2022 a răspuns:

Zborul cu avionul nu este ceva ce trebuie bifat in viata, ca pana la urma este ca si mersul cu masina sau autocarul, o calatorie de nevoie, care te scuteste sa petreci prea multe ore intr-o masina sau vapor.
Am peste 800 de zbor pe avione foarte mari, transoceanice si crede-ma ca-i cumplit sa stai intr-un scaun timp de 14-24 de ore, alaturi de tot felul de oameni, de copii care urla, de ciudati care-ti tot lovesc scaunul, sau se basesc langa tine. Nu mai spun de turbulente si furtuni care pot perturba avionul si atunci te ia cu voma sau cu diaree.
Din pacate, eu folosesc avionul de nevoie, fiindca o solutie sa ajung din Australia pana in Romania ar fi doar avionul, dar calatoria ar fi in jur de 1 luna.

| Xena20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deasupra oceanului și cu turbulente si furtuni....brrrr... Nu ai murit de frică?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xena20):

Mi-a fost frica prima oara, acum foarte multi ani, cand am zburat cu un tarom pana in Germania de unde am avut legatura transoceanica, ca ala tremura din toate incheieturile si-mi era frica ca se dezmembreaza la decolare si aterizare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bani in plus? Pai daca vrei sa vezi tari mai îndepărtate ieși mult mai ieftin cu avionul... Eu zic sa te concentrezi in a vedea mai multe țări nu neapărat cum sa ajungi acolo

| NLS a răspuns:

Ban in plus?
Nu cred ca merita.

Insa ideea e ca aproape mereu, cu avionul iesi mai ieftin, daca alegi companie low-cost, desigur (Wizzair de ex).
Adica poti iesi mai ieftin, daca ai noroc sa prinzi un bilet ieftin. (preturile se modifica mereu, in functie de locurile ocupate, vs timpul pana in ziua zborului).

Mie imi era destul de teama de zbor, asta pana am zburat prima data.
Pacat ca locuiesc cam departe de un aeroport (De unul de unde zboara Wizzair cel putin), ca altfel tot la 2 luni as face un miniconcediu prin tara sau pe altundeva. Locuiesc in Germania).

| ioana748 a răspuns:

Nu este nici o rusine.
Din punctul meu de vedere merita sa incerci aceasta experiență si ajungi mai repede decat cu masina.
Mie personal imi place sa ma dau cu avionul.
happy

| LisaJulie a răspuns:

Da este ok, nu ai de ce sa te temi, nu mai uita la stiri alarmiste, avioanele sunt foarte sigure

| Cipi1212 a răspuns:

Zborul cu avionul este mai rapid. Dar nu poți lua în bagaje orice produs.

| eliancodrut a răspuns:

Tu stii cati oameni nu au zburat cu avionul? Si nu le ese rusine. Si de ce le-ar fi rusine? Avionul este un mijloc de deplasaresi-l folosesc ci care au nevoie. Doar cei care nu au ce face cu banii il folosesc pentru rrereeere.

| eliancodrut a răspuns:

Nici eu nu am zburat cu avionul niciodata, desi am mai multi ani decat tine.
Este adevarat ca am zburat cu elicopter militar de lupta.

| Xena20 a răspuns:

Eu am zburat prima data cu avionul (și singura sper) la 34 de ani și asta doar pentru că am fost obligată, daca ar fi fost după mine nu as fi zburat niciodată pentru că am avut fobie de avioane și de înălțime de mică. De ce mă rog ar fi ceva jenant sa nu fii zburat niciodată cu avionul până la vârsta asta? Crezi că toți oamenii au avut ocazia cu avionul de când erau copii? Sunt foarte mulți oameni care nu au zburat niciodată și care nici nu o sa zboare vreodată. Nu e nimic jenant, nu e ceva obligatoriu sa zbori cu avionul. Daca ești curios și vrei neapărat să zbori poți să mergi într-o vacanță cu avionul sa vezi cum e, poți să faci asta oricând.

| kalasnicov22 a răspuns:

Nu este nicio bucurie.
Stai ca in autobuz.
Scaunele mici si incomode, stai la coada la imbarcare, la coada cand aterizezi si poate esti norocos sa faci parte din aia 1 la un milion care se prabusesc.

| Leo1998 a răspuns:

Nu este wow sincer. Am avut drumuri lungi de cate 20 de ore + escala etc. Bucuresti-Cuba Havanna. Parerea mea este ca nu ai de unde sa stii cum reactionezi la turbulente sau efectiv la rau de avion. si decat sa iti strici concediul mai bine mergi la sigur