| minime3 a întrebat:

Pentru ce ati opta? Pentru o excursie in tara (eu ma gandeam Cheile Bicazului, Lacul Rosu, Borsec - nu stiu daca par locuri banale) sau sa strangeti banii astia pentru a merge in afara tarii? Mai adaugi din pusculita evident, dar se aduna. Asadar in tara sau in afara? Care e alegerea cea mai buna? De ex asta in tara ar fi 150 de euro, doar transoprt si cazare 3 zile, iar 200 de euro am vazut Praga, tot city break. Deci?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu procedez alternativ.
In tara, imi plac excursiile pe trasee, de 1-2 saptamani, cu autostop sau autobuz /tren, mese ocazionale si cazare la cort /case de tara, etc. In majoritatea cazurilor, costul unei asemenea excursii de 2 saptamani ma costa chiar mai putin decat 3 zile la Marea Neagra (de turisti si de alge).
In strainatate, ma duc cu city break sau alte ocazii organizate, care nu sunt cu buget mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Selecteaza o locatie din tara, de exemplu: Lacul Rosu, este cel mai frumos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa vezi. Eu cand nu am idei, nu plec, sau plec pe aproape, sa-mi treaca repede.
In tara as face concedii doar in zilele fara aglomeratie, cum ar fi luni-marti-miercuri.
In "minivacantele" bugetarilor sau sarbatorile legale, nu as merge decat in curte, ca nu vreau sa vad invazia bucurestenilor dezorientati. Un concediu in aglomeratie (romaneasca) este un concediu ratat pentru mine.
Praga mi s-a parut interesanta, e genul de oras in care as vrea sa umblu beat. Nu stiu care sunt atractiile acolo, dar e plin de oameni beti.
Pe traseul Bicaz-Lacul Rosu doar admiri natura. Merita daca nu vezi asa ceva prea des, altfel nu e cine stie ce. As prefera o cabana izolata, cu priveliste frumoasa.

| mastadont a răspuns:

Depinde în mare măsură de preferințele tale și de buget. Dacă vrei litoral aș merge afară și munte la noi, dar nu în sezonul aglomerat. Litoral recomand afară pentru că ieși cam tot acolo cu banii dar nivelul de necivilizație și îmbulzeală e mult mai ridicat la noi. Spania are niște plaje superbe, Palma de Mallorca de exemplu.

| LisaJulie a răspuns:

Depinde unde vrei sa mergi in strainatate! Eu iti recomand Veliko Tarnovo in Bulgaria, este foarte aproape si ieftin

| Cipi1212 a răspuns:

Pentru mine opțiunea este acasă.

| minime3 explică:

Poate cei experimentati in ale turismului sa-mi ofere niste sfaturi!

| suntserios a răspuns (pentru minime3):

Ce e nevoie de așa multă experiență? Pleci unde vrei. Dar îți zic Praga e unul din cele mai frumoase orașe pe care le am văzut.

| kalasnicov22 a răspuns:

Recomand 3 nopti Clisura Dunarii cazare la Cabana Priod Coronini si masa la Tarabostes Ranch.plimbare cu barca pe Dunare si locuri interesante de vizitat.
Daca nu ai masina te cazezi la Tarabostes.

| MihaitzaItza a răspuns:

Praga fara discuții...