| ModigaFrancesco a întrebat:

Salut,a zburat careva cu wizz air din Spania catre Romania?
Am 17 ani oare pot sa calatoresc singur, pe net scrie ca da, am intrebat pe cineva si a spus ca nu l a lasat singur...

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Singur nu ai voie, esti minor trebuie sa fi insotit de parinti

| ModigaFrancesco explică (pentru CristiDinBucuresti):

La ei pe site scrie ca ai voie. habar n am

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am zburat din Spania si nici ca minor, dar am zburat cu Wizz in general, si au fost foarte ok, in ciuda reclamei pe care o au. Au intarziat 30 de minute o data, in rest sunt foarte ok.
Legat de varsta, cere informatii de la aeroport. Deplaseaza-te pana acolo daca poti, sau suna.
Vezi si pe site-ul de bilete, daca poti achizitiona bilet ca minor. Mi se pare ca puteai selecta bilet de minor doar dupa ce puneai unul de adult, deci un insotitor.

| aizen0567 a răspuns:

"Concret, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani, titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate, cărţi de identitate simple sau cărţi electronice de identitate, poate să se deplaseze în străinătate neînsoţit, în următoarele trei situaţii:

pentru a merge în vizită la rude.
pentru studii sau pentru a participa la concursuri oficiale.
pentru a urma un tratament medical fără de care viaţa ori sănătatea îi este pusă în pericol." Pe lângă asta mai ai nevoie de documente
https://www.politiadefrontiera.ro/......34446.html

| ModigaFrancesco explică (pentru aizen0567):

Si daca merg acasa?

| aizen0567 a răspuns (pentru ModigaFrancesco):

"1. MINORUL CU DOMICILIUL/REȘEDINȚA ÎN STRĂINĂTATE
Dacă minorul, cetățean român, are domiciliul sau reședința în străinătate, i se permite ieșirea din România, fără prezentarea unei declarații din care să rezulte acordul părintelui/părinților, dacă însoțitorul prezintă la controlul de frontieră documente care atestă faptul că minorul se deplasează în statul de domiciliu/reședință." Teoretic poți dar trebuie sa ai documente care să ateste ca tu ai domiciliu acolo "https://haga.mae.ro/node/811"