| Alexandru_Nacu_1998 a întrebat:

Salut, am un prieten care lucreaza in Anglia, pana sa-și reinoiasca viza de munca a lucrat in jur de o saptamana fara contract la un restaurant cand i-a venit viza de munca s-a dus inapoi la vechiul servici si nu I-a dat banii, stiind ca nu o sa mai lucreze dupa ce vine viza.
Acel restaurant romanesc are mai multi angajati fara contract fara nimic.
Unde pot sesiza /reclama.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reclamatie la serviciul de emigrare al UK-ului.

| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul tau a facut-o oricum pe riscul lui, fiindca de era prins era impachetat si trimis de urgenta in tara, fiindca a acceptat sa munceasca ilegal.

| Brizbriz a răspuns:

Anonima la politie
dar, ar fi bine sa stii cum sa trimiti o anonima, altfel te arzi
si nu am de gand sa explic aici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, in UK contractul scris de angajare nu este obligatoriu. Poate exista un contract verbal, un acord. In plus prietenul tau nu a fost intruchiparea corectitudinii.

| trophin a răspuns:

Nici unde... Cum am scris de o mie de ori pe aici: munciți la compatrioții, consătenii voștri și va dau cea mai mare teapa financiara și silnică

| trophin a răspuns:

De fapt tu sau prietenul tău?