| Valentin200120 a întrebat:

Salut, am venit in Anglia in septembrie 2022 si am aplicat pentru rezidență, am inceput sa lucrez cam la o luna de cand am venit, prin noiembrie mi-a venit raspunsul in care scria ca am fost refuzat, iar acum in decembrie am primit un mesaj de la agenția prin care m-am angajat ca trebuie sa aduc documente noi cu dreptul de munca pentru ca cele aduse expira in cateva saptamani, daca aplic din nou pentru rezidente si share code este o problemă?, Am auzit de la cativa prieteni ca nu am voie sa stau mai mult de 6 luni in țară

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

Înainte de a încerca să aplicați din nou, trebuie să știți că în Anglia există o regulă care spune că nu aveți voie să stați mai mult de șase luni în țară dacă nu aveți un drept de ședere valabil. Dacă ați depășit deja acest termen, ar putea fi mai dificil să obțineți o rezidență.

Cu toate acestea, există încă o cale prin care puteți obține dreptul de ședere în Anglia. Dacă agenția prin care v-ați angajat vă cere să prezentați noi documente cu drept de muncă, ar trebui să încercați să obțineți un permis de muncă temporar. Acest lucru vă va permite să rămâneți în țară pentru o perioadă mai lungă de timp și să continuați să lucrați în Anglia.

În ceea ce privește share code-ul, acesta poate fi un factor care poate influența decizia de acordare a rezidenței. În general, share code-ul este un cod alfanumeric care este asociat cu un anumit tip de activitate în Anglia. Dacă share code-ul dvs. este asociat cu o activitate care nu este considerată o necesitate esențială pentru țara noastră, ar putea fi mai dificil să obțineți o rezidență.

Sfatul meu este să încercați să obțineți un permis de muncă temporar și să discutați cu agenția prin care v-ați angajat despre posibilitatea de a obține o rezidență pe baza muncii pe care o faceți. Este posibil să aveți nevoie de ajutorul unui avocat pentru a face acest lucru, așa că nu ezitați să căutați ajutor profesional dacă este necesar.

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce credeai ca gata i ti dau ăia rezidenta asa usor, dureaza ani de zile pana obtii ca si cetatenia, asa ca degeaba aplici pentru rezidenta vei fi refuzat.

| Valentin200120 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am crezut ca o sa fie usor, eu doar voiam sa imi prelungesc sederea si sa lucrez catmai mult

| MrAM a răspuns:

Gasesti aici raspuns la intrebarea ta.
https://www.gov.uk/browse/visas-immigration/work-visas