| DizzoRO a întrebat:

Salut!
Astazi am fost la intrarea in portul Constanta si am intrebat niste oameni de acolo daca pot intra pana la Cuibul Reginei pentru ca autobuzul "City Tour" trece pe acolo si voiam si eu sa vizitez (explorarea, indiferent ce, reprezinta un mare hobby pentru mine).
Am fost lasat, totusi cu precizarea ca "sa ma grabesc pentru ca plimbatul nu e justificare sa ma aflu in port", de unde mi-au tresarit o multitudine de intrebari care fie au fost evitate (fiind defel si eu un curios insuportabil), fie raspunse destul de vag.
Daca are cineva rabdarea, imi puteti explica va rog care-i toata faza (de ce este zona restrictionata? de ce totusi se afla numeroase magazine ba chiar restaurante si banci? de ce abia ca sunt oameni pe acolo? etc.; cu cat mai multe detalii cu atat apreciez mai mult) cu portul si limitele acestuia de explorare?
De asemenea, tare mult doresc sa ma duc si pana in capatul digului de nord, nu am apucat sa ma duc prea departe dar prin acea zona in care am stat (nu prea departe de Cuibul Reginei) in indepartare nu am vazut nici o bariera, imi face cineva ceva daca incerc sa ma duc pana in capat?
Alte puncte pe care as vrea sa le explorez si ma aflu sub aceleasi nedumerire de interzis/accesibil dar nu stai prea mult/de fapt accesibil: Gara Maritimă, digul de sud (da, stiu ca e pe total alta parte), Bursa Veche, Silozurile Anghel Saligny.
Precizez ca entuziasmul fata de acest loc/uri provine si dintr-o problema de anxietate, ma linisteste foarte mult lipsa oamenilor, de aceea vreau sa inteleg si de ce nu as avea voie sa stau pe un timp indelungat acolo.

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Spune-ne intai cati ani ai?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Zona e restrictionata pentru ca probabil sunt vapoare care vin, pleaca, si nu vor sa te sui clandestin pe vreunul si sa pleci, sau sa furi ceva de pe acolo. Zic si eu