| Dhdbbdd a întrebat:

Salut. Cum te poti muta în Canada definitiv? Ce trebuie sa le demostrezi celor de la ambasada ca sa te poti muta acolo de tot? Conteaza cumva si ce scoala ai? Daca ai scoala daca ai liceu ceva? Eu de exemplu am venit mare pe luna din afaceri online, stiu engleza foarte foarte bine si am prieteni de acolo. Mersi mult!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, cei cu liceu nu au nici o sansa, fiindca din astia fara educatie prea multa au si ei destui, ei vor oameni calificati, cu studii superioare, cu facultati si masterate, cu certificari luate in mbele limbis traine vorbite in canada: franceza si engleza, cu experinta de lucru ori cu bani multi.
Daca ai cateva milioane de dolari esti binevenit in Canada, ca om de afaceri.
Daca ai doar un salariu si esti un necalficat, doar cu un liceu, nici o sansa de emigrare in canada sau orice alta tara occidentala.
Spui ca stii engleza foarte bine, deci intra pe site-ul Guvernului Canadian si vezi acolo care sunt conditiile de emigrare in Canada, ca te lamuresti iute daca ai sanse sau nu.

| relian a răspuns:

Ce trebuie sa faci sa emigrezi in Canada? Intreaba la ambasada Canadei in RO.
Ca idee, canadienii acceptau, din cate stiu eu, de citiva ani in urma, acceptau doar persoane cu facultate, cel putin aia aveau sanse mari, sa treaca acel interviu.
Mergi la ambsada, depui o cerere, duci niste acte, apoi ei te programeaza al un interviu, acolo ce se mai intampla, o sa vezi tu.

Ca idee iti cer sa ai ceva bani la banca, nu mai stiu exact ceva mii bune.
Procesul dureaza sau dura destul pentru cei care voiau sa mearga in partea engleza.
Canada are 2 parti, una engleza, sau unde se vorbeste engleza, este cea mai mare parte a Canadei si una mai mic, Quebec daca ai auzit, unde se vorbeste franceza.

Cei care emigreaza in partea franceza, nu dura mult, din ce stiu de ceva ani in urma, comparativ cu partea engleza.

Am si pus pe cineva in legatura si au si ajuns acolo in Montreal o familie de romani.
Insa nu mai stiu daca romanca de acolo, era o romanca care se ocupa, te ajuta contra cost, nu era mult, dar mergeai la sigur.

Dar si ea te analzia, iti punea ceva intrebari, asta la telefon, ce credea ea ca trebuie sa stii ori sa ai, si doar de era sigura 100% ca vei trece, atunci iti spunea ca se baga, altfel iti spunea din acea discutie, vezi-ti de treaba.

Dar tipa era in Montreal deci in partea franceza, trebuie sa stii franceza.

Nu se ocupa cu engleza, cel putin asa stiam atunci. Aveam un card de-al ei, dar nu stiu daca o mai avea telefonul sau adresa de email valabila.
Tipa era ceva nasi cu ceva prieteni deai mei de acolo, sau care au mers si ei acolo tot prin ea.
Canada are acest program de emigrare dar is mai stricti decat cei din SUA.
Programul SUA este mai lejer, doar ca se bazeaza pe noroc, aplici, dep[ui o cerere, apoi calculatorul extrage un numar din toate cererile care se depun si cam aia ar fi.
Plus SUA cere doar liceul cu bac, fara sa stii nici o limba, nici engleza nimic, poti sa fii si mut laughing, plus cere asa o garantie mai mult de fatada, gen sa ai o casa in RO pe numele tau, sau ceva bani la banca, nu-ti cere ei nimic, a fost bagata chestia asta pentru ca initial nu era cu garantia asta, dar fiind ca e program de emigrare, guvernul trebuia sa aiba grija de cei care veneau.

Multi erau ciufuti, pretentiosi, vai ei nu muncesc asa orice, vai ca trebuie guvernul sa le asigure ceva, asa ca au bagat chestia asta sa ai o garantie, mai mult sasi ia guvernul mina de pe tine,.

Zice sa ai o garantie, care poate fi si o ruda, un prieten de aici, care sa zica da frate am eu grija de omu asta cand vine aici, ca guvernul sa nu mai se implice intelelgi.

Trebuia sa bage un motiv, zice nu vrei sa muncesti orice, ok pana sa gasesti aduti bani sa traisti din ro nu veni sati dam noi laughing

Cam astea is in SUA. Plus ca daca ajungi aici, una e sa fii american, alta canadian laughing

| ioana748 a răspuns:

Ideal intai sa mergi ca vizitator, eventual iarna., ca sa vezi daca te poti adapta Apoi ai putea spune ca esti atras de aceasta tara si doresti sa ramai pentru o perioadă mai lunga.

Depinde de context. Daca ai o oferta de job sau oportunitatea unui business faci cerere de modificare a statutului de turist.
De obicei garanția materiala care iti deschide porti este de 50000 de dolari.
Insa si un contract de munca te poate ajuta la fel de bine sa ramai.
Au nevoie de oameni seriosi care sa si plateasca taxele si de ce nu sa cheltuiască banutii acolo, pe o chirie/rata, leasing masina, etc
Conteaza foarte mult potențialul tau, au alt sistem de valori
Din pacate vei intalni multi care vor incerca sa te faca sa renunti caci asa este cultura noastră a romanilor.
Habar nu au ca au ajuns oameni acolo pe timpuri cu acte false si 20 de dolari uzi in portofel si au reusit o viata mai mult decat decenta.
Contezi tu ca om in primul rand. Caci poti sa ai si 1000000 de dolari in mana daca esti Gigi Duru iti garantez ca nu treci vama.
Daca cunosti pe cineva acolo, mergi ca vizitator, apoi totul vine de la sine.Ai sa vezi.

| Dhdbbdd explică (pentru ioana748):

Mersi muullltt de tot apreciez! Sincer.
Si ai idee prima oara cat as putea sa stau "ca turist?" Sa stau o luna? Si dupa practic sa cred în cat timp stau nu? Urmatoarea data sa stau 2 luni, bine înteles daca se poate… si din cate stiu pentru eTA trebuie sa aplic pe net, si dupa ce se întampla? Ma vor contacta ei prin email sau numar de telefon?

| ioana748 a răspuns (pentru Dhdbbdd):

Poti sta pana in 6 luni.
Da, vei primi email.
https://www.mae.ro/travel-conditions/3678
Incearca sa intri pe forumuri ale romanilor de acolo.
Asa afli mai multe.

| Dhdbbdd explică (pentru ioana748):

Multumesc muullt! Si ce ar trebui sa le spun ca vreau sa stau pentru vreo 5, 6 luni? Ca ma gandesc ca nu pe pot spune ca iubesc Canada si vreau sa stau acolo definitiv… si trebuie sa dau un intervieu sau doar sa obtin eTA online? Îti dau funda dupa si multumesc

| ioana748 a răspuns (pentru Dhdbbdd):

Nu mai este cu interviu. Doar aplicația on-line.
Spui ca vrei sa vizitezi, normal.
Caci nici nu minti. Nu poti sa iei decizii la distanta.
Poate cand ajungi la fata locului iti schimbi gandurile.
Orice hotarare iei iti doresc mult noroc.

| Cipi1212 a răspuns:

Să ai viză și să le dovedești celor din Canada că te poți descurca financiar și că ai unde sta acolo.