| maniacutz2003 a întrebat:

Salut! Dacă plec din România în America ca turist, odată ajuns acolo pot sa aplic pentru imigrare? Care sunt șansele sa reușesc sa gasesc un loc de munca acolo?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate asa, fiindca dupa expirarea vizei de turist, esti condus la aeroport si expulzat.
Oricum, la acest moment nu se mai dau nici un fel de vize de turisti sau emigrare, fiindca America le-a suspendat temporar.
Dar poti incepe procesul de emigrare, daca intri pe site-ul guvernului american si vezi la ce categorie te incadrezi, iti iei testuld e limba engleza, IELTS sau Cambridge, iti legalizezi si traduci toate diplomele de la facultate, mastrate, doctorate sau ce calificari cat mai inalte ai, traduci si legalizezi certificatele de nastere si casatorie daca este cazul samd.

| doctorandus a răspuns:

Referitor la ce zice mgtow: De ex. daca RON2 taie doua zerouri de pe RON, RON2 va fi mult mai valoros decat lira sterlina. E doar un truc contabilicesc, in realitate nu inseamna mare lucru.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu te persecuta Putin sau alt tiran, e o metoda proasta sa ceri viza de turist si in SUA sa ceri sa devii imigrant.

| haileewatson a răspuns:

Nu poti sa "aplici pentru imigrare" daca mergi in SUA ca turist. Ca sa emigrezi trebuie ori sa te casatoresti cu un cetatean american, ori sa castigi loteria vizelor, ori sa ai deja un contract de munca de la o companie americana (fapt care iti ofera o viza de munca, nu de turist, si este TEMPORARA). Si mai sunt optiuni de emigrare de genul refugiu politic, vize speciale pentru oameni de stiinta sau artisti, etc.

Ca turist nu poti lucra acolo legal. Daca te angajezi la "negru" iti traiesti viata ca un criminal, fara social security number, fara sa poti faci credite, sau sa parasesti tara. Daca te prinde esti deportat. Si nu ai niciun fel se protectie in piata muncii. De ce ai face asta?

Cauta-ti un loc de munca din domeniul tau si poate reusesti cu viza de munca. Daca esti student poti merge pe perioada verii cu work and travel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți aplica pentru viza, nu poti sa muncești legal, nu poți sa îți închiriezi o casa, practic nu exiști. Ca să închiriezi o casa ai nevoie de credit score, adică sa vadă proprietarul ca ești ok cu plățile ca ai mai avut chirie și ai plătit utilități taxe etc... Ca să muncești, să închiriezi o casa, sa exiști ai nevoie de security card, (security card este buletinul tău,) Green card ca poți lucra legal. Pentru astea trebuie viza de munca sau sa câștigi la loteria vizelor.
Dacă încerci sa faci vreo nefăcuta adică sa ramai acolo după ce expira viza de turist, te vei trezi cu interdicție de a mai întra în America. Prin anul 2024 cred ca vor scoate vizele.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar scoate vizele si ajung romanii pe acolo se invata cu pistoalele, vedem la stiri romanii impusca in america ))

| maniacutz2003 explică (pentru mgtow):

Sunt foarte mulți care au trecut prin alte mijloace

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Degeaba, in New York nu ai voie cu pistol. În alte state ai voie dar ca trebuie sa ai cetățenie pentru a avea permis si pistol. Oricum nu rezista mulți, chiriile sunt f mari, mâncarea este destul de scumpa (se cumpără la juma de kg produse *pound) și plătești preț de kg.

| mgtow a răspuns (pentru maniacutz2003):

Prin mexic, zboara acolo dupa trec ilegal granita in state. Parerea mea e ca in UK se traieste mai bine decat in america, lira e mai puternica pe locul 2 in valuta dupa yenul japonez, sistemul medical nu e privatizat si lumea nu umbla cu arme in public.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, Andrei Valentin Prisecaru, zis Printul Ratiu, a crezut ca scapa de puscarie fugind in SUA. In ultimii ani nu s-a mai auzit nimic de el. Ideea e ca homeless in SUA e mai rau decat la puscarie in Romania.