| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt din București și vreau să îmi fac pașaport. Unde mă pot duce? Și de ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| aestahv a răspuns:

Parklake, îți faci programare online pe epasapoarte.ro
Îți trebuie programarea + cartea de identitate (dacă ești major) + dovada plății taxei (258 lei). Taxa poți să o plătești online sau la un terminal de ăla Selfpay. Merge super repede, mi l-am făcut eu acum o lună.

| Anyo1988 a răspuns (pentru aestahv):

Adevarat eu sunt din constanta si exct acestia au fost pasii

| Iote a răspuns (pentru aestahv):

Vad ca:
"Indiferent de metoda de plată aleasă, documentul de plată trebuie să conțină următoarele mențiuni: numele, prenumele şi CNP-ul persoanei beneficiare; tipul pașaportului solicitat; contul IBAN, codul fiscal şi denumirea Instituţiei Prefectului judeţului (sau municipiul Bucureşti) unde va fi depusă cererea de eliberare si suma plătită"
De unde ai stiut contul IBAN si codul fiscal al Prefecturii?

| Iote a răspuns (pentru Anyo1988):

De unde ai stiut contul IBAN si codul fiscal al Prefecturii?

| aestahv a răspuns (pentru Iote):

Dacă plătești prin terminalele Selfpay în București pur și simplu selectezi că plătești taxa pentru Pașaport, tipul Pașaportului, îți scrii numele și CNP ul, bagi banii și gata. Chitanța eliberată de aparat e dovada. Eu așa am plătit. Găsești aparatele alea peste tot și e suficient ce îți eliberează aparatul, conține toate informațiile cerute. :d

| Anyo1988 a răspuns (pentru Iote):

Sa fiu sincer eu am facut pasaportul in constanta da nu imi aduc aminte sa imi fi cerut cod iban au ceva stiu ca am facut rezervarea online, am facut o plata online, am primit email de confirmare, si data la care sa ma prezint ...am mers la ei mi-au scanat amprentele mi-au fauc poze si m-am dus dupa 1 saptamana si am luat pasaportul big grin cel putin din ce imi amintesc eu

| Iote a răspuns (pentru aestahv):

Da, la Selfpay vreau sa platesc. E mai aproape de mine si e liber permanent.
Multumesc mult pentru informatii!
O zi buna!

| Iote a răspuns (pentru Anyo1988):

Multumesc si tie. Cred ca acum va dura mai mult de o saptamana. Vom vedea.

| Iote a răspuns (pentru Anyo1988):

Daca iti mai amintesti, happy te rog spune-mi daca ai completat cererea la ghiseu sau ai descarcat-o de pe net. Multumesc.

| Iote a răspuns (pentru aestahv):

Mai am o intrebare, fiindca am vazut tarziu sad
Cererea se completeaza la ghiseu sau trebuie descarcata de pe net?
Multumesc.

| Anyo1988 a răspuns (pentru Iote):

Daca nu ma insel eu am completate la ghiseu

| Anyo1988 a răspuns (pentru Iote):

Din ce imi amintesc eu iti faci rezervare pe net platesti o taxa online primesti confirmarea pe mail si data programarii ( data pe care o alegi tu cand faci programarea ) apoi mergi la ghiseu iti da sa completezi ceva, iti fac pozele iti ia amprente si te reprogrameaza pentru " alta maine " laughing apoi mergi completezi iar ceva si primesti pasaportul ceva de genul ..mult succes

| aestahv a răspuns (pentru Iote):

Eu am făcut acum în Februarie și nu am completat nimic. Doar am semnat. De completat a completat doamna pe calculatorul ei. Pe mine nu m-a întrebat decât înălțimea și culoarea ochilor, dar la fel, tot ea a scris acolo.
Iar la ridicat Pașaportul la fel, doar am semnat.
Cel puțin așa e la Parklake.
Neapărat să ai programare făcută, taxa plătită, codul programării cu tine, îți ia amprentele de la degetele arătătoare, te întreabă înălțimea și culoarea ochilor, semnezi, îți face poză și gata.

| aestahv a răspuns (pentru aestahv):

Iar pentru ridicat Pașaportul mergi când vrei tu. Poți urmări stadiul în care se află pe un site. Nu te lua după data scrisă pe biletul pe care-l primești. La mine scria că e gata într-o săptămână. Însă pe 7 februarie am fost să-l fac și pe 8 era gata. Acum știu că toată lumea își face Pașaport din cauza războiului dar poate tot ți-l dă mai repede.

| aestahv a răspuns (pentru aestahv):

Și mai poți opta și să-ți livreze curierul pașaportul acasă. Taxa parcă e 11, 30 lei sau ceva, ieftin oricum.

| Iote a răspuns (pentru Anyo1988):

Multumesc.

| Iote a răspuns (pentru aestahv):

Multumesc mult. Mi-ai dat indicatii folositoare.
Adevarat, acum toata lumea face pasaport din cauza razboiului. De aia m-am gandit sa-l scot din timp.
O seara placuta sa ai!

| aestahv a răspuns (pentru Iote):

Și tu! E super simplu și cel puțin cei de la Parklake sunt foarte prietenoși. Ah, încă ceva. Îți cere certificatul verde și la intrare în mall și la intrare la Pașapoarte. Acum dacă apuci să faci după 8 martie când nu mai e stare de alertă e posibil să nu mai fie nevoie.
Fă-ți programarea acum cât mai repede să prinzi loc, la TV ziceau că mai sunt locuri doar la sfârșitul lunii dar nu am verificat dacă chiar așa e. laughing eu zic să te grăbești ca să nu te trezești că îți faci programare prin mailaughing

| Iote a răspuns (pentru aestahv):

happy
Nu sunt din Bucuresti. Chiar acum imi faceam programare si inca am prins luna asta. Ah, da, dupa 8 martie. happy
Am vazut pe site-ul lor unde se fac programari ca indruma oamenii din Bucuresti, Suceava, sa mearga in judetele limitrofe.
Drum, timp pierdut... Dar cine are urgenta merge si asa.

| aestahv a răspuns (pentru Iote):

Ah, păi scrisesei în întrebare că ești din București, de aia am zis.

| aestahv a răspuns (pentru Iote):

Am greșit, credeam că tu ai adresat întrebarea inițială, scuze laughing

| Iote a răspuns (pentru aestahv):

"credeam că tu ai adresat întrebarea inițială"
Nu eu, de asta regret ca nu-ti pot da funda. O meriti din plin.