| DieterBortscher a întrebat:

Salut tuturor, din nou big grin

Mi s-a recomandat foarte mult si aici, dar si de la cunoscuti sau internet, o alegere buna pe care o poti face daca vrei sa mergi la lucru sau sa emigrezi, Suedia.
Cunoasteti detalii despre salarii, chirii, viata de acolo, oamenii in general cu strainii, taxe, costul vietii, etc?
Ca loc de munca am gasit deja o fabrica in Gothenburg, foarte asemanator cu ceea ce lucrez in prezent in Romania. (Am citit pe internet multe recenzii despre IKEA cum ca este si el la randul lui un loc foarte bun de lucru)
Dar in general, merita facute planuri pentru Suedia?
Tin sa precizez faptul ca, financiar, pot sa plec si maine daca vreau si daca stiu sigur ca merg undeva unde este foarte okk.
Am 21 de ani, bacalaureat absolvit (nu cred ca se tine cont, dar am zis sa zic ca fapt divers), carnet de conducere cat. B, si mai mult de un an experienta ca operator de masini automate, roboti si masini semiautomate.

Poate cunoasteti si detalii de care sa tin cont, cum ar fi diferite acte necesare, reguli din tara de care trebuie sa tin cont, etc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca loc de munca am gasit deja o fabrica in Gothenburg.
Dacă ai găsit, încearcă online să obții o angajare acolo la ei, astfel când ajungi acolo să intri direct la lucru. În acest caz ei te vor ghida în procesul de a obține un permis de muncă valabil acolo.