| anonim_4396 a întrebat:

Se mai poate pleca în Israel fara vaccin, sau fara obligația lui?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Este interzis, temporar, accesul cetățenilor străini pe teritoriul Statului Israel. Informații privind situațiile de excepție pot fi consultate AICI (în aceste situații este necesară obținerea unei autorizații de intrare - Entry_Permit - care se acordă de către Autoritatea de Imigrare – aplicația poate fi înregistrată la pagina de internet: https://www.gov.il/en/service/request-entry-to-israel-covid19)."

"Persoanele care călătoresc din România în Statul Israel (inclusiv persoanele care dețin un certificat de vaccinare împotriva COVID-19 sau de vindecare după infecția cu virusul SARS-CoV-2, emis de autoritățile israeliene) trebuie să intre în izolare pentru o perioadă de 14 zile. Măsura izolării poate fi redusă la o perioadă de 7 zile dacă persoana în cauză efectuează două teste pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 (unul după sosire și unul în a 7-a zi), ale căror rezultate sunt negative. Mai multe detalii AICI.

Cetățenii români care au fost vaccinați în România sau în afara Israelului / vindecați după infecția cu virusul SARS-CoV-2 și se deplasează în Statul Israel trebuie să respecte măsura izolării. Persoanele vaccinate sau care au fost infectate cu virusul SARS-CoV-2 au posibilitatea de a efectua un test serologic la unul dintre laboratoarele acreditate de Ministerul Sănătății din Israel. În baza acestui test se poate solicita Ministerului Sănătății ieșirea anticipată din carantină, fiind necesară completarea unui formular disponibil AICI și așteptarea unui răspuns din partea autorităților competente (prin e-mail sau SMS)."

Informatie completa pe siteul Ministerului:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3710

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie vaccin si test negativ, fară acestea nu poti pleca