| buildersclub1355 a întrebat:

Stie cineva un loc unde pot sta macar 2 nopti in Bârlad la 16 ani? Am incercat la hoteluri si apartamente si nimeni nu cazeaza minori. Am buletin, cum scrie in lege ca am nevoie la cazare.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, minorii nu pot sta la hoteluri, moteluri sau in alta parte, numai insostiti de parinti sau acasa, la mama si tata.

In lege scrie ca tu, ca minor, care ai sub 18 ani NU ai voie sa inchiriezi nimic si nici sa stai fara suprevegherea parintilor sau a unui tutore legal.

Faptul ca ai buletin nu inseamna ca esti major, ci doar ca ai un document de identitate legal.

| mihai69 a răspuns:

În lege mai scrie și că trebuie să fii adult, adică să ai peste 18 ani.

| Yuoia a răspuns:

In lege scrie si ca trebuie sa fii major. Adica peste 18 ani.