| BeingSelfless a întrebat:

Sunt puțin confuz despre biletele de zbor, dus-întors (o țară din Asia, nu spun unde, nu cred că are relevanță destinația).

Pe Google Flights, un zbor dus costă vreo 2500 Lei, iar întors tot 2500 Lei, cumulat fiind 5000 Lei (1000 Euro).
Mă duc pe websiteul companiei de zbor, British Airways, pun dățile și rutele respective, ajung la fereastra să plătesc, îmi arată dus-întors doar 2500 Lei, cred că cumulat.

Nu înțeleg eu ceva?
Se plătește 5000 Lei sau 2500 Lei?
Ce-mi arată pe Google Flights și pe site-ul companiei de zbor, nu mă ajută să înțeleg.

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Ba are relevanta undehappy

| relian a răspuns:

Daca iei biletu dus/intors platesti 2500, daca iei doara dus tot 2500, ce nu intelegi?

Ba, uneori daca zbori doar dus, poate sa dfie mult mai ascump decat dus intors.
Eu am luat asa bilet odata, pentru ca doar dus era nu mult era foarte mult, compoarativ cu dus/intors.
Astea is chestii de marketing, nu trebuie sa te intereseze, conteaza cit dai tu pe bilet.

Daca acolo cand bifezi, tu trebyuie sa bifezi trip, adica dus/intors, daca pretul arata 2500, atyunci ala este pretu, simplu.

Acolo te pune sa bifezi daca e doar dus, daca e trip, tu trebuie sa bifezi, te intreaba data, numele si apoi iti da pretu, cand afiseaza ala este pretu.

Ca idee, este bine sa si cumperi biuletu atunci, altfel daca mai spui, ia sa mai vad, poate vad miine, peste 2 zile etc, ei peste o zi doua, sau uneori si pecte cateva ore, n-o sa mai gasesti acel pret.

Ori poti gasi uneori si mai ieftin, dar in general odata ce nai luat, aia o sati aduca preturi ceva mai maricele.