| Eduardo007 a întrebat:

Tailanda viză turistică pentru 15 zile, cine știe sau cine din voi a stat mai mult de 15 zile în tailanda? Dacă voi depăși termenul de 15 zile voi plăti doar amenda 500 bat pe zi? Nu voi avea alte probleme la aeroport?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu amendat ci esti arestat si extradat, fiind ilegal sa stai aoclo fara viza ori cu viza expirata.

| Eduardo007 explică (pentru Violleta2022):

Cum poți ști tu că voi fi arestat și extradat? Pe siteul Ambasadei României scrie că dacă depășesc 15 zile de stat în tailanda voi plăti o amendă de 15$ dolari pentru fiecare zi (Doamne mai speriat?) voi suna la ambasada României din Tailanda ca să fiu mai sigur și liniștit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eduardo007):

Daca tu esti mai destept si crezi ca ti se da o amenda cat un bilet de autobuz, atunci stai cat vrei, ca nu-i mare filozofie.

| Eduardo007 explică (pentru Violleta2022):

Salut da ai dreptate nu pot depăși termenul de ședere în Tailanda? va trebuie să plec din Tailanda în altă țară (Singapore Sau Cambodia ) pe urmă mă mă întorc în Tailanda și îmi vor da o altă viză turistică pentru 15 zile după cum ma-u sfătuit români din Tailanda, dacă voi depăși termenul de ședere 15 zile voi avea probleme la hotel sau mă pot chiar extrada din țară ai dreptate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eduardo007):

Sigur ca poti sa pleci in alta tara, dar nu uita ca trebuie sa ai deja viza luata si pentru acele tari, iar cand esti afara din Tailanda intri online si mai faci inca o aplicatie de viza de turist si numai daca iti este acceptata, poti re-intra.
In ce priveste ce te-au sfatuit unii neaveniti din tailanda, eu nu as pune baza pe ei, fiindca legea este lege si nu vrei sa ai de-aface cu ei, ca te trezesti in puscarie si apoi extradat.

Sincera sa fiu, eu nu stiu de ce tinzi sa dai tu crezare la terchea berchea care iti dau sfaturi anapoda, bucurandu-se poate sa te vada arestat sau cu probleme, cand este scris clar si raspicat taman pe siteul Ambasadei Tailandeze?!

Dar ma rog, ca orice roman tinzi sa intinzi coarda si sa ignori legea, pana o patesti pe pielea ta.

| Eduardo007 explică (pentru Violleta2022):

Sunt de 2 zile în Tailanda voi sta încă 11 zile și plec nuștiu parcă nu mă pot obișnui aici, și eu mă gândeam că voi vrea să stau mai mult timp? poate voi reveni la anul viitor prin luna martie când oferă viză turistică (la români) pentru o lună de zile fără bătăi de cap, sunt foarte mulți turiști acum și e foarte cald pe timpul zilei nu te poți plimba foarte foarte cald.Viza online nu o pot face e prea complicat pentru mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eduardo007):

Eu am fost in Tailanda(Puket) in februarie, cu ceva ani in urma, dar am stat la un resort de lux care avea piscina si camera noastra era la parter cu intare directa in piscina, iar chelnerii veneau prin apa si ne aduceam mancare si bautura.
Pentru noi a fost ok, ca noi veneam oricum dupa vara australiana cu calduri mari, deci nu era cine stie ce diferent, a dar oricum nu ieseam decat seara la plimbare si mancam prin oras, la diverse restauranteori stateam in resort ca aveam seara spectacole si mancam acolo in jurul piscinei, ca se organiza restaurantul afara.
Plimbarile si vizitele, la templele budiste, la marketul de aur, la fermele de orhidee ori plimbarea cu elefantul, ori pe insulele din jur le-am facut din 2 in 2 zile, fiindca era obositor sa lefi facut zilnic, din cauza caldurii.
In rest, afara din resort unde eera lume areala, am vazut multa-foarte multa saracie si tot orasul mirosind a canalizare, ca ei au canalizarile la suprafata.
Pentru noi partea legala cu viza nu a fost necesara, fiindca noi suntem cetateni australlieni si nu avem nevoie de viza si am fii putut sa stam cat am fi dorit in Tailanda.
Avem prieteni care intentioneaza sa-si vanda propietatile de aici si sa mearga in Tailanda sa traiasca, ca-i foarte ieftin.

| Eduardo007 explică (pentru Violleta2022):

Ai avut parte de o vacanță super întrun hotel de lux ) eu mam cazat întrun hotel de 3 stele e plin de indieni și thailandezi )) Eu tot în timpul zilei nu ies în oraș e foarte cald doar după ora 21.00 de obicei chem cu motobike care mă duce în faimoasa locație walking street Pattaya, Mă bucur că ai cetățenie australiană stai foarte bine

| Violleta2022 a răspuns:

Ce nu intelegi tu este ca viza este strict pe 15 zile, iar depasirea ei inseamna ca stai ilegal!

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vezi scrie ca de esti prins ca stai peste termenul legal, vei fii amendat si probabil vei fi retinit in centrul de detentie, dupa care vei fi deportat, ori faci PUSCARIE in Tailanda!

Banuiesc ca sti engleza, daca nu stii, traduce cu google translate:

"It is illegal to overstay your visa or permit to stay in Thailand and it is seen as breaking Thai laws, even if you overstay by only 1 day.
If you are caught overstaying in Thailand you will face a fine and the probability of being detained in a Thai immigration detention center, after which you will be deported or face imprisonment in Thailand."

https://www.thaiembassy.com/thailand-visa/visa-overstay-thailand

| Eduardo007 explică (pentru Violleta2022):

Depăşirea termenului de şedere în Thailanda, acordat prin viză, va fi sancţionat conform legislaţiei in vigoare!

Pentru turiştii beneficiari ai „vizei la sosire" care depăşesc durata de 15 zile de şedere, se va percepe o taxă, după cum urmează:

dacă depăşirea este de o zi, nu se percepe nicio taxă;
începând cu a 2-a zi de şedere peste durata admisă de 15 zile, se va percepe o taxă de 500 THB (15-16 USD) pentru fiecare zi de depăşire, maximum 20.000 THB (aprox. 600 USD). Această taxă va fi achitată la ieşirea din Thailanda, la punctul de frontieră. Nu este permisă trecerea frontierei de stat thailandeze fără achitarea acestei taxe. Refuzul sau imposibilitatea de a plăti taxa poate conduce la aplicarea unei amenzi în cuantum de 20.000 THB şi dispunerea măsurii de arest, până la achitarea acesteia. Cetăţenii străini care depăşesc perioada acordată prin viză, cu o perioadă mai mare de 40 de zile, riscă aceleași măsuri ca în cazul refuzului de plată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignora pe Violeta, scopul ei e sa dezinformeze pe aici.

Problemele legale incep din momentul in care stai mai mult de 90 zile peste viza. Pana atunci e doar amenda, insa ai variante si aici... extinderea vizei sau de ce nu viza electronica care poate fi pana la 60 zile.

| Eduardo007 explică (pentru suntserios):

Salut mersi mult! Chiar dacă voi sta 10 sau 15 zile mai mult nu cred că voi avea probleme important e să nu stau mai mult de 90 de zile, voi suna Ambasada României din Bankok când voi fi în tailanda.