| LisaJulie a întrebat:

Unde sunt cele mai frumoase manastiri și cetăți din România?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Manastiri: in nordul Moldovei
Cetati: in Transilvania

suntserios
| suntserios a răspuns:

Manastiri? cele din Nordul Moldovei, adevarate monumeste istorice Voronet, Putna, Varatec, Agapia, Moldovita, Sucevita

cetati?
Deva, Neamt, Rasnov, Biertan, Rupea, Fagaras, Alba Iulia, Sighisoara in sine

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Vreau sa fac un tur prin toată România! Mersi!

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Bravo tie, ti am dat din toata tara cetati

| ReddY25 a răspuns:

În regiunea Moldovei

| Dragobeta a răspuns:

Din fericire pentru turisti, nu sunt in aceeasi zona.
Cum zice Bula, manastirile le gasesti in Moldova. De la Neamt in sus, cele mai frumoase manastiri.
Iar cetatile si bisericile fortificate, in Ardeal. Da, Cetatea Alba Carolina (Alba Iulia) este cea mai frumoasa. A si fost renovata. Urmatoarea, cea din Fagaras apoi Oradea. Sighisoara (care este si locuita), Feldioara, Rasnov, Rupea, etc.

| simplaexsistenta a răspuns:

Cele mai frumoase manastiri sunt in Moldova, iar cetati. Deva, Râșnov, Neamț, Poenari, Aiud, Bologa, Enisala, Fagaras.

| Cavaler001 a răspuns:

Bucovinawinking

| GabrielOraca a răspuns:

Iti dau un exemplu... Cetatea Alba Iulia

| Cristiiiiiiuy a răspuns:

În Moldova

| kisolin a răspuns:

Buna, eu recomand cu incredere Manastirea Curtea de Arges. Este o locatie deosebita, am fost recent si pentru o escapada de o zi e perfecta. Toate cele bune

| LisaJulie explică (pentru kisolin):

Este foarte frumoasa într-adevăr happy