| Eduard0902 a întrebat:

Urmeaza sa petrec 3 zile in Budapesta si as vrea sa stiu unde primesc cel mai bun curs pentru schimbul LEI - HUF (forinti). Renteaza sa platesc cu cardul in mare parte, la rata de conversie a bancii sau mai degraba sa schimb cash in moneda lor? Pentru cei ce recomanda platile cash, e mai rentabil schimbul in tara (Arad sau localitati mai apropiate de vama) sau in afara?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine mergi cu bani romanesti si schimbi in Budapesta. Ca sa iti spun si ceva rentabil pentru tine, nu stiu. Si la ei cursul difera, de la casă valutară la altă casă valutară.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce mai rentabil e sa scoți bani de la bancomat acolo și să plecați cât posibil cu cardul. Nu o sa cheltui o avere 3 zile încât să simți la schimbul valutar

| sierra1 a răspuns:

Cel mai gresit lucru e să scoți bani de la bancomat acolo!
- plătește cu cardul
- du-ți forinți de acasă