| nashu40 a întrebat:

Vă salut, prieteni!
Am nevoie de un sfat, referitor la concediu. Vă rog să mă ajutați cu sugestii și opțiuni pentru un loc frumos din țară (nu exagerat de departe de București), un loc unde într-adevăr ai ce să vezi și să vizitezi. Îmi doresc la munte, evident.
Desigur, contează enorm să fie cazarea acceptabilă (da, sunt conștient că suntem în plin sezon). De obicei prefer pensiunile. La hotel depinzi de un program, de ora mesei etc. Mie îmi place să hoinăresc ziua pe munte, prin natură, liber, fără program.
Da, îmi place mult muntele, îmi plac peisajele superbe, apele curgătoare...
Ce e foarte important: trebuie să menționez că nu am autoturism, mă deplasez cu trenul.
Da, sunt conștient de asemenea că datele problemei sunt foarte pretențioase și multe, dar cu ceva bunăvoință pot deveni toate compatibile.
Aștept cât mai multe sfaturi și sugestii.
Mulțumesc anticipat și toate cele bune tuturor!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe Valea Prahovei, nu e departe de Bucuresti. Sinaia, Busteni, Predeal etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Valea Prahovei îndeplinește toate nevoile tale. Și să știi că nu te obliga nimeni la hotel la nimic.

| mihai69 a răspuns:

Ar fi varianta pe DN1a, Cheia Vălenii de munte etc.
Nu e la fel de aglomerat ca pe V. Ph.
Sau, cu autocar (ag. de turism) la Veliko Târnovo.

| Holiday a răspuns:

Cu trenul, la munte, in relativa apropiere de Bucuresti, nu ai decat variantele Valea Prahovei si Valea Oltului. Deci, esti limitat drastic in ce priveste optiunile.

| LisaJulie a răspuns:

Mergi in Prahova si vei gasi acolo multe locuri de vis

| Dragobeta a răspuns:

Daca tot esti in concediu, de ce nu te duci cat mai departe de Bucuresti? Asta e idealul.
La hotel esti legat de ora mesei numai daca mergi cu bilet si ai mesele incluse. Altfel, ai cel mult micul dejun.
Peisaje superbe si ape curgatoare? O idee fara sa ma gandesc mult ar fi Toplita. Iar gara, e acolo, pe loc. Muresul "sub nas" iar muntii de jur imprejur. Sau oriunde pe cursul superior al Muresului. Sunt destule pensiuni in zona. Stiu Craioveni care merg anual la Tusnad. Aceleasi conditii de apa, munti si gara.
Ambele sugestii cu trenuri directe din Bucuresti.
Dar ar mai fi multe, pe Valea Jiului de exemplu.