| YoyoXender a întrebat:

Vreau niste idei de vizitat, castele biserici sau orice altceva.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Mai adaug cateva si eu, din cele vazute personal.
Manastiri si biserici: cele din Moldova, numite incepad cu Putna, Arbore, Sucevita, Moldovita, Gura Humorului, Neamt, Varatec, Sihastria (mi-a placut mult), Vladimiresti. Altele: Toplita, Sumuleu-Ciuc, Biserica Neagra - Brasov, Manastirea Cozia de pe valea Oltului.
Alte obiective: Pietrele Doamnei de langa C-lung Moldovenesc, Vulcanii noroiosi, Ghetarul de la Scarisoara, Babele si Sfinxul din Bucegi, Iezerul din Calimani, Pestera ursilor, Lacul Sf. Ana, Lacul Rosu

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Turnul Eiffel, Vaticanul, Orasul Interzis, Kremlinul, piramidele maiase, etc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Iti recomand locurile care mi-au placut mie, foarte mult:
Dacă stai bine cu inima;
Muzeul Torturii Dracula's House of Terror din Brasov

Castelul de Lut, Valea Zânelor (loc. Porumbacu de Sus, jud.Sibiu), Muzeul Național Brukenthal (Sibiu), Muzeul Astra/ Muzeul Civilizației Populare Tradiționale(Sibiu),
Hotelul de Gheață Bâlea Lac ( jud Sibiu), Arena Platoș (Paltiniș, jud Sibiu), Cascada Cailor, (Munții Rodnei), Bisericile Fortificate din Cisnadioara, Cisnadie, Cristian ( jud Sibiu), Cascada Bigar (Jud. Caras-Severin), Delta Dunării etc

| Vântulalb a răspuns (pentru floresdemayo):

Mamaaaa, ce inima ai!
La muzeul torturii nu as merge nici torturat!
Hotelul de gheata, s-a topit. Anul asta o fi fost?
Cat despre Castelul de lut... e un hotel construit recent. L-am vazut doar in poze dar nu m-a incantat.

| floresdemayo a răspuns (pentru Vântulalb):

Da, e-adevărat că ți se face pielea de găină, însă, până la urmă, totul e reconstituit, nimic real.
O experiență, care mi-ar zdrobi inima, ar fi să poți vedea real, lagărele de exterminare naziste, să vezi unde oamenii chiar au chinuit, unde pe pereţii camerelor de gazare au rămas și azi, urmele unghiilor celor aflați în agonie, care, în culmea suferinţei, zgâriau pereţii.

Referitor la hotelul de gheață, nu știu dacă a fost deschis in ultimii doi ani, in vremea pandemiei, eu am fost acolo prin 2017-2018

Castelul de lut e superb! Priveliștea aceea e ca o pagină ruptă dintr-o poveste. Parcă sunt căsuțele piticilor, ori ale personajelor din cartea lui Nikolai Nosov, Habarnam, cu căsuțele acelea micuțe, ascunse printre flori inalte. Mie mi-a plăcut enorm priveliștea, arhitectura, dar, mă rog, gusturile nu se discută. Am plecat cu un zâmbet de acolo. Nu e un castel construit recent, totusi, știu că are o vechime de cel putin opt ani.
https://valeazanelor.ro/

https://www.youtube.com/watch?v=qZM8vz8j2Jg

| Vântulalb a răspuns (pentru floresdemayo):

"Nu e un castel construit recent"
Ei, nu ma gandeam la ultimul an, ci prin comparatie cu castelele si cetatile.
Cat despre lagarele de exterminare... uh! am vazut unul.
Asa era traseul ca intram printr-o parte si ieseam pe alta. Normal, se inchideau usile in urma noastra. Iar ghidul ne explica ce se intamplase acolo. Ma luase groaza. Ma intrebam... paranoia, da... ma intrebam daca se inchid usile alea si noi nu mai putem iesi. Groaznic. Nu as mai repeta experienta.

| gabicoo a răspuns:

Ferentari, Rahova!winking

| floresdemayo a răspuns (pentru gabicoo):

... și palatele romilor au devenit obiective turistice. : ))

| Emma30555 a răspuns:

Castelul Corvinilor, Sighisoara, Cetatea Neamt, Cetatea Devei, Cetatea Fagaras, Cetatea Sucevei

| Vântulalb a răspuns:

Ioi! Sunt atat de multe!
Biserici frumoase (vechi) gasesti in tot Ardealul. Bisericile catolice, evanghelice, bisericile fortificate.
Mai exista manastirile din Bucovina.
Castele, cate au mai ramas neruinate de indiferenta democratilor de dupa 1990, https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_castele_din_Rom%C3%A2nia
Cetati: https://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia
De unele dintre ele turistii "sfatosi" nici nu au auzit. Dar sunt la fel de frumoase, unele chiar mai frumoase decat cele mult vizitate.
Apoi, mai ai palate de cultura: Arad, Iasi, (cele mai cele!), Tg, Mures...
Si nici categoriile nu ti le-am enumerat pe toate.
Drum bun!

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Am tras cu ochiul la raspunsuri si mi-am mai amintit de Muzeele satelor: Sibiu, Baia Mare, Timisoara, Bucuresti, Tg, Jiu, Sighetul Marmatiei, etc.
Muzeele de arta, de istorie, de... ce vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castelul Peles, Castelul Cantacuzino, Palatul Brukenthal (la cel din Avrig poti sa si stai peste noapte), Palatul Culturii din Iasi, Manastirile din Moldova etc.

| timidu89 a răspuns:

Poarta sarutului si coloana infinitului, Castelul Corvinilor, Manastirea Prislop.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Castelul Corvinilor. Cetatea de la Deva. Castelul Bran. Castelul Peleș.

| vilaflorin a răspuns:

Castelul Peles, Cetatea devei, Portile de fier Dunarea, Salina Ocnele Mari, si ca biserici sunt multe
Funda?