| Puneo a întrebat:

Vreau să vizitez București împreună cu 5 prieteni, vrem să mergem în iunie cu trenul vreo 4 sau 5 zile. Întrebarea mea este unde ar trebui să ne cazăm, în ce zona, hotel, sector astfel încât sa fim aproape de metrou și să fie totuși decent și frumos? Si ce ar trebui să vizităm mă refer la ceva ce nu știe toata lumea și ar merita vizitat si sa fie in oraș, usor de ajuns cu mijloacele de transport în comun. Multumesc!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai bani de hotel? 200 lei pe noapte?

| Puneo explică (pentru CristiDinBucuresti):

100-150 pe noapte de persoană.

| mihai69 a răspuns:

Pentru cazare - aș recomanda sectoarele 1, 2 sau 3. Cum a zis și colegul - apartament prin Airbnb. O alternativă rezonabilă ar putea fi în Otopeni, doar că durează puțin mai mult drumul spre centrul orașului.
De vizitat? Muzee, parcuri, depinde ce vă place.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Iti recomand sa iti iei cazare prin booking. Alegi apartament sau hotel, ce doresti, te uiti la parerile lasate si decizi daca este ok sau nu.
De vizitat sunt destule locuri, depinde si ce anume va atrage pe voi. Eu iti recomand sa cauti si pe google maps, sa vezi de exemplu ce muzee exista, asa te uiti si la poze, le arati si prietenilor si decideti daca merita sau nu. Din ceea ce am vizitat eu si ceea ce am eu pe lista, o sa iti fac urmatoarele recomandari:
Parcul Natural Vacaresti, Parcul Carol, Muzeul satului, Muzeul Sutu, Muzeul de Arta al Romaniei, Muzeul de Geologie, Muzeul National al Hartilor si Cartii Vechi, Muzeul Theodor Aman, Muzeul National Cotroceni, Muzeul Bancii Nationale, Muzeul National al Aviatiei Romane, Pasajul Willacross-Macca, Manastirea Stavropoleos, Strada Arthur Verona. Incercati sa explorati cat mai mult orasul, plimbati-va prin centrul vechi, pe Calea Victoriei si pe toata zona dintre Piata Unirii-Piata Romana. Iti stau la dispozitie daca ai ceva intrebari. Vacanta frumoasa!

| Vântulalb a răspuns:

Pai daca te duci sa vizitezi orasul, de ce sa mergi cu metroul pe sub pamant? Mergi cu tramvaiele, cu troleibuzele. Sa vezi ceva si cat mergi.

| haileewatson a răspuns:

Un apartament prin airbnb in: piata victoriei, herastrau, aviatorilor, aurel vlaicu, piata romana, universitatii.

De vizitat:
Observatorul Astronomic
Muzeul Satului
Parcul Herastrau
Ateneul Roman
Palatul Parlamentului
Calea Victoriei
Palatul Sutu
Muzeul Antipa
Casa lui Ceausescu
Parcul Cismigiu
Muzeul national de Arta
Palatul Cotroceni

| goguPatent a răspuns:

Va luati un apartament prin airbnb.
Cautati o cazare si va uitati pe harta cat de aproape de metrou e. Simplu.

| AndreiOlcer a răspuns:

The Ambassy nord recomand ai mancare 24/7 si esti aproape de gara nord