| gabriela10 a întrebat:

Buna,

As dori sa aflu mai multe despre voluntariat.Ieri venisera niste studenti sa ne informeze dar nu m-am putut duce.
Ma intereseaza sa aflu detalii despre voluntariat in Ploiesti.
Ma poate ajuta cineva?big grin
Dau fundita pentru cele mai multe informatiibig grin

Răspuns Câştigător
| Dhyd a răspuns:

Pai niste informatii iti pot da si eu. Presupun ca stii ce implica : te implici in activitati colective in diverse domenii ( eco, cetatenie activa, schimburi de tineri, organizator festival etc ) fara sa ceri nimic. In general se face din placere. Din propria experienta iti spun ca timpul petrecut alaturi de alti voluntari m-a schimbat din multe puncte de vedere. In cadrul unui proiect poti sa ai diverse sarcini : de la a imparti materiale promo pana la purtator de cuvant. Crede-ma ca in momentul in care m-am dus acolo prima data, sa ma inscriu, nu obisnuiam sa vorbesc prea mult cu cei pe care nu ii cunoasteam, nu vorbeam prea mult in public (gen conferinta, o sedinta in care imi sustineam punctul de vedere sau doar dadeam o idee ) insa acum imi place atat de mult ceea ce fac incat 1000% o sa continui pe segmentul asta. Bine, de atunci au trecut 3 ani ( de la inceputurile mele ) si acum am ajuns chiar sa fiu membru cu drepturi depline in asociatie, tocmai pentru ca m-am implicat, am fost deschisa la nou si am mers intotdeauna pe principiul ca "daca pot, de ce sa nu ajut?". In plus, ti se da o adeverinta prin care se atesta faptul ca ai facut voluntariat, ai fost implicata si este foarte util pentru CV. Daca nu stiai, unele universitati din afara au ca criteriu de selectie a studentilor si portofoliul lor cu voluntariat, ONG-uri in care au activat, etc. Din pacate nu sunt din Ploiesti sa iti pot da mai multe detalii dar daca vrei sa ma mai intrebi ceva, astept un msj.

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna. Si eu am facut voluntariat timp de 2 ani de zile. Ce pot sa zic a fost perioada cea mai frumoasa, in care am invatat cred cel mai mult. Mai mult decat as fi facut-o in facultate. Tot ce tine de dezvoltare persoana, in special increderea in sine pe care am castigat-o cred ca este cea mai valoroasa. Nu pot sa zic ca eram timida, dar erau situatii in care preferam sa ma inchid in mine. Aici am invatat ca e bine sa spui mereu ce gandesti. Daca esti la facultate iti recomand AIESEC. Este si in Ploiesti. Daca esti elev nu stiu. Dar poti cauta pe internet organizatiile din orasul tau. Alege o organizatie care crezi ca te-ar putea ajuta pe viitor, in care sa te regasesti. Altfel nu vei simti dorinta de a face ceva pentru care nu esti platit. Succes!