| Calin159951 a întrebat:

Ce faci cand te-a intepat o albina de pleoapa? Dati-mi niste remedii dau funda.

9 răspunsuri:
| Kristinikaaa a răspuns:

Pui cuburi de gheata intr-o punguta si o legi, apoi o pui intr-un prosop si o tii pe ochi. In mod normal, durerea iti trece in cateva ore. Daca totusi vezi ca ti se umfla fata, inseamna ca ai facut alergie si trebuie sa mergi la spital. Multa sanatate!

| BiuL a răspuns:

Nimic, lasi in pace buba, nu tot o atingi, nu pui nimic pe ea, doar gheata infasurata intr-un prosop sau carpa daca e umflat locul si dureros. Daca nu trece in 2-3 zile du-te la medic.

Răspuns utilizator avertizat
| DeeaPuff a răspuns:

Sa nu pui mana! Daca ai microbi pe mana ti s-ar putea infecta. Pune cateva cuburi de gheata intr-un prosop si tine acolo pana cand durerea dispare. Daca vezi ca se umfla chiar si foarte putin du-te la un medic. Daca te intepa alt undeva stiam ca trebuie sa te dai cu un unguent/ crema...dar nu stiu daca merge si pe pleoape, dar nu incerca. SANATATE MULTA!

| roxanitta a răspuns:

Pai la inceput fi calm/a pui ceva rece intr-o batista! eventual un cub de gheata dar ai si alte obtiuni si o pui incet pe pleoapa si apesi incet! in cel mult 4 ore se va dezumfla dar vei ramane cu mici dureri care vor trece! daca cumva ti se umfla fata stranuti ai stari de moleseala trebuie sa consulti un medic pentru ca alergia posibil durerea sa nu se agraveze! mult noroc! funda?

| Ibrahimovic a răspuns:

NICI INTR-UN CAZ SA NU PUI GHEATA SAU COMPRESE RECI. O sa te doara foarte tare acolo.
Mergi la farmacie (daca poti, daca nu trimite pe cineva) si cere un antihistaminic alerid si iei cateva pastile si o sa se reduca considerabil umflatura. In cazul in care nu iti spune farmacista cate pastile sa iei, ia una pe zi!
Bafta!

| prizeFTW a răspuns:

Taie o feliuţă subţire de lămâie şi pune acolo are efecte miraculoare reduce umflătura apoi mergi la medic.

| Axys a răspuns:

Pui un compres curat la ochi cu apa rece happy..nici decum cu gheata... poti raci la ochi si faci ulcior.)...