| gabitza_3022 a întrebat:

Cine imi spune si mie un motto pentru un proiect de ecologie? si ceva ideihappy

Răspuns Câştigător
| Brotacelu a răspuns:

Reduce, Re-use, Recycle! REDUCE the volume of our trash in various ways, so it takes up less space.

sau

Natura ştie cel mai bine!

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Frumoasa esti, padurea mea,"(G.Toparceanu)

auran
| auran a răspuns:

Monica, poluarea este vasta... aer, sol, apa!
Gabitza, orice tema ti-ai alege fii sigura ca s-a pus in discutie dar, nu si in practica...
idei - stiu si eu?! Eu trage tare pe constientizarea polulatie asupra selectiei deseurilor (desi, am impresia ca este o cauza pierduta), inca din casa (apartament) nu numai pe la cateva colturi de strada...
- poluarea aerului - aici poti dezbate problema transportului in comun cat si a masinilor din cadrul anumitor societati care din zgarcenie merg tot pe autocamioane, microbuze sau chiar autobuze vechi antice si de demult si la care nu putem vorbi nici macar de un catalizator daramite de Euro 2, 3 etc...
- aer - ZGOMOT si vibratii - diversele lucrari de amenajare, renovare si altele care se fac in plina strada, pe langa copii care se joaca, sau in apartamente unde daca este vreme frumoasa mai bine pleci din casa pana la venirea serii...
Asa ca subiecte sunt destule...
Motto - as merge pe ce a spus Einstein, "un nou mod de gandire e necesar daca oamenii vor sa supravietuiasca".

Janina
| Janina a răspuns:

Apa este viata, Tu cum alegi sa traiesti?
(poti sa inlocuiesti apa cu orice alt cuvant, depinde despre ce vrei sa faci proiectul: sol, mediu etc)

| xibalba a răspuns:

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur!
(Mahatma Gandhi)

| oz a răspuns:

Traieste mult...Traieste verde...

| Mony a răspuns:

Poluarea...

| alexandra_3253 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intri pe google la referate ecologie. ro

| ionutzking a răspuns:

Salveaza-ti viata! Traieste in Verde!
Nu aruncati! Ca poluati!
Verde/Natura= Sanatate