| Îngersuav a întrebat:

Cine vrea să facă o faptă bună în Bucureşti? Am cunoscut ieri o bătrână care lucrează la berăria H iar patroana o cazează la ea. Patroana nu îi dă salariu bătrânei ci un loc unde să doarmă şi mâncare dar o bate, o scuipă. Bătrâna nu are unde să locuiască nici rude în viață, are doar un cățel de talie mică. Bunicii doamnei în vârstă sunt greci iar ea intenționează să meargă în pelerinaj în Grecia unde ar vrea să rămână. Nu vorbeşte greaca.
Poate e cineva bun şi face vizibilă întrebarea pentru toți utilizatorii TPU. Nu toți pot vedea postarea asta. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Dulcica1234 a răspuns:

Nu te îngrijora. Am sesizat cazul unui centru de voluntariat pentru bătrâni. Ei ar trebui să rezolve. Se ocupă cu astfel de situații. Și te asigur că nu vor lăsa ca bătrâna să ajungă pe străzi. Voi continua cu mesajele, dacă nu voi primi niciun răspuns. Poate chiar voi și apela. Nu las lucrurile astea așa. Voi face dreptate și voi salva bătrâna.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Nu ai pentru ce. Fac doar ce trebuie. Uneori chiar simt că ăsta este scopul meu pe Pământ.

49 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lubeniță38900 a răspuns:

Ai un iban?

Răspuns utilizator avertizat
| Lubeniță38900 a răspuns (pentru Îngersuav):

Vruiam sa fac un transfer pentru acea femeie

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns:

În acest caz, din punctul meu de vedere, trebuie sesizată poliția. Dacă patroana o bate, o scuipă, nu o plătește, doar îi oferă cazare și masă, nu mi se pare normal. Este o infracțiune să abuzezi de o bătrână. Se observă că este vorba de loviri și alte violențe și exploatare prin muncă a unui bătrân și se plătește cu legea. Nu se poate una ca asta. Dacă nimeni nu ia măsuri, pun cazul pe pagina poliției să se sesizeze. Nu se poate așa ceva. Este o cruzime să lovești un bătrân, iar eu nu pot să stau cu mâinile în sân și să închid ochii la așa ceva. Nu pot!?

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Dar bătrâna nu va rămâne pe drumuri, deoarece există locuri speciale unde poate fi găzduită de către stat și ar trebui să fie ajutată de asistența socială.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Am înțeles. Fac tot ce pot să o scot de acolo și să fie dusă într-un loc liniștit unde să își poată trăi restul zilelor de bătrânețe în liniște, pace și siguranță. Fără să mai fie nevoită să spele vasele și să fie bătută și scuipată de patroană.

| Dulcica1234 a răspuns:

Așa că nu te teme să sesizezi cazul la poliție, deoarece trebuie să se facă văzut și auzit. Nu putem lăsa ca bătrâna să fie în continuare abuzată de această infractoare. Bătrâna trebuie protejată. Eu iubesc să ajut, de asta doresc să intru în voluntariat și când voi reuși promit să fac cazul văzut și auzit. Îl voi prezenta voluntarilor unde voi intra. Așa ceva nu trebuie trecut cu vederea. Bătrâna nu va rămâne pe drumuri, ci va fi ajutată și mă voi asigura de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns:

Îngersuav cred că știu de ce nu primesc niciun răspuns unde pun cazul. Este din două mari motive.
1. Este din cauza site-ului, deoarece alții îl consideră mincinos. Mă refer la ăsta, TPU.
Și 2. O simplă "declarație" nu este luată în seamă fără dovezi concrete și reale.
Este nevoie de dovezi reale că această bătrână există și chiar pățește așa ceva. Așa că am nevoie de dovezi, de poze, înregistrări, filmulețe. Pozele trebuie să fie reale, de la fața locului, nu luate de pe net, deoarece se consideră fals și nici modificate sau prelucrate, deoarece la fel se consideră fals, dar și trucaj și se plătește prin lege. Nu am de gând să mă trezesc cu poliția pe capul meu, deoarece am vrut să ajut pe cineva, că nimeni nu mă va crede și vreau să intru în voluntariat, nu în pușcărie. Nu este de joacă. Este vorba despre ceva extrem de serios.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Bun, nu locuiești în București, dar cu prima ocazie când te întorci acolo poți surprinde orice sau fă în așa fel încât faci poze cu bătrâna în care să se observe loviturile.

| Dulcica1234 a răspuns:

Îmi pare rău, dar cazul nu apare la tv și nici centrul de voluntariat pentru bătrâni nu mi-a dat niciun semn. Nu cred că mă cred și nu mă ia nimeni în seamă. Am încercat, dar parcă nu mă aud. Dacă aș fi avut o funcție importantă poate m-ar fi luat în seamă. Așa, e ca și cum nu aș exista. Regret!

| Dulcica1234 a răspuns:

0753314888 ăsta este numărul de la centrul ăla de voluntariat pentru bătrâni. Poți să îi și suni, deoarece tu ai aflat despre bătrână, iar eu cred că pe mine nu mă cred. Or crede că îi mint sau că sunt vreun copil pus pe glume și farse. Poate tu poți să îi convingi că este adevărat. Încearcă și tu. Numai așa putem salva bătrâna din mâinile nebuniei ăleia de patroană. Nu încetez până nu aflu că am reușit să o salvez pe bătrână, indiferent cât va dura.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Niciodată singur.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Este pentru o cauză nobilă. Și din punctul meu de vedere, acum suntem o echipă.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Am instalat ceea ce mi-ai spus, dar cum funcționează? Spune-mi cum să dau de tine, ca să menținem legătura despre caz și poate nu doar de caz.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Am văzut și ți-am răspuns înapoi. Dacă urmăm toți pașii cum trebuie, bătrâna va fi salvată și nici nu va rămâne pe drumuri. Am simțit că mai era ceva. Nenorocita de patroană a amenințat-o să nu o predea poliției, că altfel o va bate. Asta este clar o amenințare. Trebuie precizat și asta poliției.

| Dulcica1234 a răspuns:

Cazul celălalt, al fetiței de 12 ani poate fi găsit ca "PopescuMaria9". Ea la pus. Poate o putem ajuta și pe fetița și familia ea, ca pe bătrână. Este tot un caz, care are nevoie de ajutor. Nu putem să lăsăm familia să fie dată afară din locuință, ajungând în drum, în cazul în care nu are la cine să se adăpostească.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......avem-bani/

Nu mai pot să trimit felicitări, deoarece am atins limita. Dacă e, intră pe Telegram.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Nu știu. Asta am încercat să aflu, dar apoi a amenințat că se va omorî din cauza mea. În trecut și eu am avut tentative, nu mai răspunde și mi-e frică să nu o fi făcut-o. Aș ajunge o criminală, că am făcut un copil să vrea să se omoare și doar pentru că am avut intenția să o ajut. Mi-a ajuns. Mă retrag din cazul ei. Nu vreau să o am pe conștiință toată viața. Nu suport.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Sper să îți răspundă. Nu mai suport sentimentul vinovăției, că un copil nevinovat are în cap să se omoare din vina mea. Mă simt groaznic. Nu mă pot gândi la altceva în afară de asta, iar lacrimile îmi tot stau în ochii.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Indiferent cu a zis-o, simplul fapt că nu mai răspunde, mă torturează. Sentimentul ăsta de vinovăție este mult prea greu pentru mine. Nu pot trăi așa, cu vina asta în suflet. Doar dacă ar răspunde, totul ar fi mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Nu înțelegi. Ajut pentru că mă simt bine când o fac. Pe lângă asta am anxietate și urme de depresie, iar sentimentul ăsta este prea puternic pentru mine. Nu mai am chef de absolut nimic. Toate gândurile nașpa îmi mișună prin cap și doar pentru că am vrut să fac un bine, dar l-am adus în cea mai neagră zonă.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Nu. Nimeni nu mă poate ajuta. Am ajuns să distrug și vieții omenești. Locul meu nu este aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Din păcate, ba da. Am ajuns să distrug vieți. Am ajuns să fac copii nevinovați să se gândească să moară, doar din obsesia mea bolnavă de a ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dulcica1234 a răspuns (pentru Îngersuav):

Eu nici măcar nu știam toate astea. Am fost picătura care a umplut paharul. Dacă nu comentam. Regret că am comentat.

Răspuns utilizator avertizat