| Cipi1212 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor vor animale de companie? Sunt mai frumoase plantele. Mai ales că dovedești că ești ecologist. Din păcate, plantele nu sunt importante pentru multă lume. Fără plante, viața așa cum o știm azi, nu va mai exista. Și atunci nu mai contează câte animale de companie ai acasă sau câți bani ai la bancă.
P.S. Plantele trebuie iubite pentru că și ele sunt ființe. Să le ai doar ca să îți ocupe spațiul în casă e fără rost.

Răspuns Câştigător
| simplaexsistenta a răspuns:

Cel mai bine e sa ai si plante si animale! Si oxigen, si companie!
Sanatate

| StoicAnalysis a răspuns (pentru simplaexsistenta):

Daca ai si timp de animal, da. Daca esti mereu ocupat si ai timp liber abia de la 5-6 in sus, nu prea poti. La plante este usor. Le uzi cand au ele nevoie si ai cam terminat. Maxim o data la 6 luni daca e sa le mai tai din radacina si sa le replantezi in caz de cresc prea mari in ghiveci.

| simplaexsistenta a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Adevarat si asta, dar daca ne plângem de singurătate eu zic ca ne găsim timp si pentru animal, nu?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru simplaexsistenta):

Doar daca e papagal, peste sau hamster. Ca in rest, necesita scos afara cand ar trebui tu sa fi la servici laughing

| simplaexsistenta a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De acord.

| Cipi1212 explică (pentru simplaexsistenta):

Nu sunt iubitor de animale dar ar fi de preferat niste pești in acvariu sau niste papagali sau alte păsări de colivie. Câinii și pisicile sunt obraznici în casă.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E greu sa scoti muscata la plimbare in parc.

| mihai69 a răspuns:

Plantele nu se bucură când vii acasă, nu stau să fie mângâiate, nu te apără de dușmani. Dar da, sunt utile și frumoase.

| gabicoo a răspuns:

Cu o plantă nu poți ieși la agățat!

| johnnny123 a răspuns:

Cred că 90% dintre oameni au și cel puțin o plantă în casă... Deci nu e ca și cum a avea un animal de companie și a avea o plantă se exclud reciproc.

| ioana748 a răspuns:

Una nu exclude pe cealaltă.
Atat plantele cat si animalutele au rastul lor si Intr adevar ambele sunt forme de viata.

| Madaxo97 a răspuns:

Plantele nu îți oferă afecțiune, eu prefer animalele, plantele mereu uit să le ud laughing

| Miruna333 a răspuns:

Pentru ca viata cu animale este mult mai frumoasa, nu cu plante. Cei care nu au animale si nici nu vor, se vede ce suflet au happy

| Lubeniță38900 a răspuns:

Eu unul prefer un animal de companie pentru că este cel mai bun prieten al omului și poate când ești supărat el te face sa râzi

| Shattergrim54 a răspuns:

Depinde de preferințe, dar totuși majoriatea preferă animale datorită faptului că iubesc mai mult decât o ființă umană și pot interacționa cu tine față de o plantă. Cu Garofița ce faci? Aș fi făcut o glumă dar nu-mi trece prin cap.

| Shattergrim54 a răspuns (pentru Shattergrim54):

Plantele totuși sunt bune pentru mediu, toate cele bune