| blue29 a întrebat:

Din dorinta de a sustine economia romaneasca dar si pentru a reduce poluarea(prin reducerea transportului produselor) as dori sa cumpar cat mai multe produse romanesti(fabricate in Romania)ci nu produse de import. Ce produse sunt fabricate in Romania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum pe loc nu am exemple concrete, nu are rost sa scriu la intamplare sa te induc in eroare, DAR si eu fac tot ca si tine, cel mai simplu ma uit pe etichete: cei care au raspuns au raspuns destul de corect cu totii, ultima mea achizitie - fotolii din rachita facute de mesterii artizani romani (piata) : deci si tie FELICITARI pentru idee si pentru decizie!

5 răspunsuri:
| zemantex a răspuns:

In romania sunt fabricate cam toate produsele pe care nu scrie MAde in China. Acum serios, de la pasta de dinti pana la automobile. Cel mai bine te uiti pe eticheta unde-i facut. As putea sa-ti spun ce NU se fabrica in Romania: Masini/parfumuri/haine de lux, echipamente hardware (sunt computere ce se asambleaza in RO), unele produse farmaceutice, utilaje agricole, motociclete, etc. Daca chiar vrei sa incurajezi economia romaneasca, cumpara produse autentic romanesti (nu cele cu licenta gen coca-cola, ariel, etc )

| xxxnonamexxx a răspuns:

Eu pot sa-ti dau ceva exemple din domeniul alimentar stiu doar produsele "aro" si cele "marca 1"

| Daisy. a răspuns:

De la billa....produsele clever

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blue, green, rose, yellow., and other.are romanian.

| cristinika a răspuns:

Depinde la ce produse te referi alimentare sau nealimentare? Pe cele alimentare le gasesti in ofertele de Carfour cu steguletul tarii noastre in dreprul lor.