| anonim_4396 a întrebat:

In ce masura fumatul polueaza atmosfera? Niste statistici m-ar putea ajuta, nu opinii fara baza stiintiifica. Multumesc

5 răspunsuri:
| asya a răspuns:

Http://www.ecomagazin.ro/......onjurator/
Uite aici un articol foarteinteresant si adevarat!
Sunt impotriva fumatului!

| MissCamelia a răspuns:

Dacă nu sunt adunate, mucurilor de țigară le trebuie 12 ani pentru a se degrada.

| asko a răspuns:

Nu sunt date precise despre asta, http://www.aboutmyplanet.com/environment/smoking-affects/
nu s-au facut studii masuratori despre acest subiect, comaprativ cu cat polueaza o masina e putin oricum

Stefan
| Stefan a răspuns:

În urma arderii unei tigari, rezulta 2 litri de fum, in timpul arderii tigarii se formeaza cam 4000 de compusi chimici, ca urmare a procesalor fizico-chimice si termodinamice, peste 300 din aceste substante sunt toxice iar mai mult de 40 sunt cancerigene. Poluarea aerului cauzata de tigari, e de 10 ori mai mare decat poluarea rezultata de motoarele diezel.Cu toate acestea majoritatea oamenilor ignora riscul prezentat de fumat. Anual peste 330000 de romani fac cancer pulmonar.

| andexcelent a răspuns:

Fumatul e o mica parte din activitatile care polueaza cel mai mult atmosfera!