| Dulcica1234 a întrebat:

Voi știți să fiți empatici și să ajutați din suflet? Fără să așteptați ceva la schimb. Câți mai sunteți empatici și ajutați din suflet în țara asta? Chiar s-au înmulțit cei răi, fără empatie și pic de suflet încât i-au acoperit pe cei cu empatie și suflet?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma si mir ca ai tupeu si nerusinare sa ne intrebi pe noi daca stim sa fim empatici, cand tu singura ne-ai spus ca o fetita cu care ai vorbit tu s-a descis in urma discutiilor sa se sinucida.
Tu esti sigura ca stii ce inseamna empatie?

| gabicoo a răspuns:

Așa ceva nu există în Românica.

| Dulcica1234 explică (pentru gabicoo):

Greșit! Eu ce sunt? Eu pot să ofer ajutor din suflet fără să aștept ceva la schimb. Organizațiile non-guvernamentale ce sunt? Mai există, dar sunt acoperiți de cei fără suflet. De ce atâta răutate? Numai să se facă mișto de alții în loc să îi ajute. Vă cad mâinile sau vă doare gura să ajutați pe cineva fizic sau verbal? Nu v-a lăsat Dumnezeu pe pământ, ci cel rău de sunteți ca ăla? Serios, suntem toți oamenii. Muriți dacă spuneți o vorbă bună unei persoane sau dacă ajutați un sărman. Ce vă costă? Dați cumva bani și nu știu? Au ajuns să ne întreacă animalele la empatie și bunătate? Serios? Ar trebui să ne fie rușine că un animal este mai empatic decât un om. Și vă mai mirați de ce vă merge totul prost, de ce nu vă ajută Dumnezeu. Păi Dumnezeu ajută pe cei care ajută la rândul lor.

| Mindfulness a răspuns:

Omul bun și empatic e pe cale de dispariție!

| Lubeniță38900 a răspuns:

Da, eu ajut fără să aștept ceva la schimb, aici contează caracterul. Oameni multi, puțini cu caracter.