| Ursa_Daniel_1999 a întrebat:

Buna ziua TPU! As avea si eu o întrebare. Dacă am 2200€ brut pe lună, cu 12 5€ pe oră si 38, 5 ore pe saptamana si cu taggeld (26€) cat o să am pe lună net? Tin sa mentionez ca lucrez in Austria si ce înseamnă taggeld? Am si masina persoanala si ma deplasez 100 km ca sa ajung la lucru.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai șeful tau stie sau șefa, întreabă i pe ei.

5 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Taggeld este diurna. O primesti daca pleci in deplasare (delegatie).
Nu putem sti care va fi salarul net, nestiind taxele si impozitele din Austria.
Nu faci cam mult 200 km pe zi ca sa ajungi la serviciu si inapoi acasa? Nu te costa mai mult decat o chirie mai aproape?

| Ursa_Daniel_1999 explică (pentru Iote):

Chiria e suportata de firma! Nu am deloc cheltuieli, dar o data la saptamana merg acasa, 100 de km fac intr-un drum (dus) intors 200. si cred ca aia sunt de motorina (taggeld) nu? Te rog intereseaza-te si da-mi un raspuns si iti dau funda promit

| Digikey a răspuns:

Esti angajat la contabilitate?

| Ursa_Daniel_1999 explică:

M-am interesat si 400€ imi trage din Salar. Cat o sa fie net aproximativ? Dau funda promit!

| Iote a răspuns (pentru Ursa_Daniel_1999):

Pe mine nu ma intereseaza funzile. Vreau sa ajut daca pot.
Diurna este data pentru cheltuieli de deplasare. Probabil ti se plateste benzina. Initial am inteles ca faci drumul zilnic. Ti-au spus pentru ce sunt cei 400€? Sunt impozitele si alte taxe?
Pai, calculezi asa: 2200 + 26 - 400 = 1826. Aproximativ. Dar s-ar putea sa gresesc pentru ca nu stiu toate datele.