| Adytzuuu08 a întrebat:

Salut. Am o întrebare mai complicata, dpdv legislativ, poate cineva cu studii pe domeniu mi-ar putea răspunde.
Sunt rezident în UK, urmează sa ma mut înapoi în România și am găsit aici în UK o mașină, inmatriculata în UK dar cu volan pe stanga. Mașina este adusa din Polonia, înregistrată aici pentru a se circula legal cu ea în Uk ( fostul proprietar făcea des uk-Polonia).
Din punct de vedere tehnic RAR nu este o problema, mașina este absolut ok pentru Europa, foarte ușor de înmatriculat în RO, întrebarea mea este, UK ne mai fiind în Europa, când ajung cu ea în tara, trebuiesc plătite taxa vamala și TVA, mașina fiind de origine din Polonia, sau poate fi cazul de "repatriere"?
Mașina fiind luata de noua din Polonia și TVA plătit la achizitie asta ar însemna că aș mai plăti o data TVA-ul.
Mulțumesc pentru răspunsuri!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Studii in samsareala auto? laughing
La noi merge treaba pe "cine stie mersul", te descalceste orice birou de acte auto sau chiar de inmatriculari auto, din tara. Astia ofera cea mai buna consultanta, pentru ca zi de zi depun dosare de inmatriculare, si stiu care sunt cerintele institutiilor (RAR, ANAF, DGPCI).
Daca masina are numere de UK acum, nu mai este relevanta prima inmatriculare a acesteia. Tot import non-ue este considerata, de catre fisc. Deci platesti taxe vamale la ea.
Doar la RAR ai avantaj, daca este masina cu omologare europeana de noua. Asta presupunand ca este cu post de conducere pe stanga, si nu pe dreapta. Cele pe dreapta nu cred ca se mai accepta, decat cu conversie omologata.

| Adytzuuu08 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu are absolut nicio legătură cu samsareala, asta e și ideea, ca nu vreau sa fac o "româneascã". Vreau sa fie totul legal fiindcă vreau sa păstrez mașina. Mașina în cauza despre care vorbesc are volan pe stanga, a fost înmatriculată în UK fiindcă, ca rezident, nu ai voie sa circuli cu mașina cu numere străine, trebuie înmatriculată, asta a și făcut fostul proprietar, eu doresc sa o cumpăr și sa o aduc acasă pentru prețul pe care îl are, vorbesc despre o Skoda superb 3 sportline 2. 0tsi 4x4 280 de cai, 106k km, mașina din 2016 full doar 16k euro, aceeași mașina pe Europa e peste 22 k euro.
Plus faptul ca vreau sa o cumpăr în rate.
Taxa vamala nu m-ar deranja asa tare, ar fi undeva la 2-3 mii de euro(ma gândesc), deși dacă practic o aduc înapoi în Europa, nu se pune problema de repatriere? TVA-ul nu înțeleg de ce l-aș plăti dacă e plătit la achiziția ei din Polonia.