| Boca_Robert_2002 a întrebat:

Imi puteti spune cam cat castiga un programator pe luna?

Răspuns Câştigător
| GabiBucur1991 a răspuns:

Depinde.
Un programator PHP poate avea intre 500 - 2000 euro
Un programator Oracle poate avea intre 300 - 1200 euro
Un programator C++ poate avea intre 500 - 2000 euro
Un programator Java poate avea intre 450-1250 euro
Daca inveti sa lucrezi in Python, poti castiga foarte bine. Te angajezi la o firma de hosting si oferi suport tehnic clientilor. Salariile sunt de la 300 la 950 de Euro.
Daca vrei sa lucrezi in acest domeniu trebuie sa parcurgi un profil de matematica-informatica intensiv engleza sau informatica ( de preferat ) iar apoi sa faci facultatea de Informatica. Se poate ajunge programator si cu facultatile de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor sau cu Automatica si Calculatoare.
Multa bafta.

| suntserios a răspuns (pentru GabiBucur1991):

Stai tu linistiti se plateste si Java la fel de bine ca restul. Limbajul nu mai e o conditie atat de importanta la salariu

| Boca_Robert_2002 explică (pentru GabiBucur1991):

Dar profilul trebuie sa fie neaparat intensiv engleza sau informatica?
Nu poate fi doar mate-info?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariile variaza in functie de multe lucruri.

tara in care lucrezi
orasul in care lucrezi
compania la care lucrezi
experienta
proiectul la care lucrezi
pozitia pe care o prinzi
felul in care iti negociezi salariu
si limbajul in care lucrezi.

Un salariu mediu e undeva la 1500 euro... cu o experienta de macar 3-4 ani la o multinationala printr un oras mare din Ro