| AvalohAlyn a întrebat:

Mai are rost sa incerc sa dau bacalaureatul anul viitor daca nu l-am dat când trebuia din cauza problemelor de anxietate în 2017? Asta ar fi punctul 1.Deci cum ar veni sa ma pregătesc sa îl dau în 2025-2026. Un an -doi de pregătire îmi ajunge cred. Apoi sa îmi incerc norocul și eu la o facultate? Sau punctul 2 sa imi construiesc viitorul doar pe baza citirii celor mai bune carti de dezvoltare personala/motivationale? Sau punctul 3 sa îmi incerc norocul si totul fără facultate și bac eventual sa dau la o școală postliceala?
PS:Cu bacalaureatul mi-am fixat targetul pe 2 ani fiindcă vreau sa fiu pregătit și sa iau o nota bună la el nu doar asa.Am fost la profil umanist în liceu, filologie.

2 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

O facultate NU iti " garantează " obligatoriu si succesul in viata! Succesul vine din alte abilități! Este exces de absolvenți in Romania de la " tipografiile de diplome "! Universități private de apartament!
Conteaza capacitatea de " a vinde " produse, idei, servicii! Vei observa ca cei " Bine " platiti sunt cei care aduc in firme PLUS VALOARE = BANI! Agentii de vânzări / Agentii imobiliari!
Apoi cei din Top management coordonatori de echipe in diverse domenii!
Cei cu job-uri specializate! Piloți, ofițerii de marina comercială!

| Sportacus123 a răspuns:

Chestia asta că nu ți-ai dat bacul din cauza problemelor de anxietate cred că e doar o scuză, fără supărare.

| AvalohAlyn explică (pentru Sportacus123):

Chiar nu e o scuza
Dar ma rog crezi ce vrei.
Și acum mai am asa și iau antidepresive si benzodiazepine.