| MariusDary a întrebat:

Bună ziua am achiziționat un Apartament intr-un Bloc cu 12 apartamente Dintre care 2 la partier sunt cu activități unu e cabinet si care si făcut ieșirea in stradă si a spus sa nu aiba nici o contribuție la bloc
Eu încă nu locuiesc in Bloc pentru că este in renovare de 2 anii si nu avem asociație, mulți dintre noi sunt plecați uni in alte țări și uni in alte localități o presupusă Doamnă se da șefa de Bloc si pune liste cu plăți pentru reabilitarea Blocului, Dar și-a reabilitat Partea eii si fatada si spate nu lea făcut
Intrebarea este are Dreptul sa ceară si este legal dacă nu este Aminitrator legal si Presedinte de asociație, in 2 anii mi-a pus pe lista 2300 si c va, pe care e-am văzut acum după doi anii ce am venit la apartament
Și dacă este infracțiune ce cod prevede acesta

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt mai multe chestiuni aici.
O data, nu este obligatoriu sa aveti asociație. Apoi, chiar si cei de la parter sunt obligati sa contribuie la anumite cheltuieli, chiar daca au intrare separată. Sunt unele cheltuieli comune si ei sunt coproprietari, chiar daca nu folosesc partile comune.
Dreptul de a cere il are oricine, obligatia de a da este altceva. Daca nu este o asociație, evident nu este un administrator si un președinte, dar faptul ca cineva are totusi inițiativa e un lucru bun.
Faptul ca doi ani nu ai venit la apartament nu este treaba doamnei, cine a platit iluminat pe scara, curatenie, incalzirea partilor comune, costurile de întreținere si reparatie ale acestora?!?
De ce ar fi o infracțiune ca cineva sa iti ceara bani pentru reabilitarea blocului in care detii si tu un apartament, de care nu te prea interesează?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu poate strange nimeni bani legal decat asociatia de proprietari

| ValentinMihai78 a răspuns:

Caută un avocat și o dai în judecată!

| MariusDary explică:

Nu stiu cine sunteți ca sunteți anonim
In primul rând nu are la comun căldură fiecare are ceas doi nu este femei de serviciu fiecare face cum vede mizeria de fap nu prea se face la 6 persoane in Bloc
Si lumina dacă eu nu o folosesc ca si in apartament Dice ce sa o plătesc când acele persoane o folosesc
Si Dumneavoastra sau cine trebuia sa raspunda e Normal 2300 si ce va in 2 anii
Înseamnă că în 10 anii cere apartament sa le dau de gratis

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MariusDary):

Adica vrei sa spui ca ea si-a reabilitat doar partea ei de bloc si acum iti cere tie banii pe asta?