| LaviniuA a întrebat:

Mai sunt pe aici oameni sensibili? Cum supravietuiti ca eu ma simt cam rau.

A venit un livrator asiatic saracu.

Cand a intrat in casa s-a descaltat. Am vrut sa-l servesc cu ceva si nu voia. Pana la urma am insistat si a primit. Mi-a multumit cu mainile asa la piept cum fac ei sad Era f politicos si de abia intelegea engleza.

Nu stiu la voi cum sunt romanii, dar in Buc astia din patura de jos, 1 din 2 sunt coca-bomba-melteni.

Apropo, asiaticii astia stau la noi doar pentru ca nu pot ajunge in vestul Europei inca? Adica strang ceva experienta si apoi pleaca?
Zic asa ca ne-ar trebui si noua cetateni din astia big grin

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu să fie lăudat că mai sunt și oameni care se poartă bine cu străinii.

| LaviniuA explică (pentru anonimg):

Cred ca mai toata lumea se poarta bine cu strainii astia, ca si ei au mult bun simt.

| Hyperion7 a răspuns:

A fi empatic nu e una și aceeași cu a fi sensibilwinking

| Sportacus123 a răspuns:

Livratorii n-au ce căuta în casele oamenilor. Îi dai banii de la ușă, el îți dă produsul și la revedere.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Sportacus123):

Pai poate a intrat sa deguste impreuna cu clienta, sau direct clienta rolling on the floor rolling on the floor

| DarknLight a răspuns:

Sensibilă și cu asiatici drăgu la tine în ogradă?! big grin
Bun venit în gașca mea. happy Deși eu nu mai am parte de niciun asiatic drăguț. sad Dar semănăm, se pare. laughing)
Zi-mi că ți-a plăcut domnul asiatic big grin Nu-i așa că sunt frumușei foc?! laughing)

Și evident că în București au ajuns numai boșii ăia cu fițe și 4 clase să conducă Bucureștiul. sad Mi-e milă de el crying( Și faza e că, mai nou au apărut și pe aici pe la mine, prin Călărași. Doamne, să-i vezi pe ăia cu B la mașină, cum claxonează ziua în amiaza mare în orașul meu. Alții conduc neregulamentar și cu viteză, alții, ai naibi, conduc ca melcii ziua în amiaza mare, când lumea totuși e grăbită, cică ei "respectă, domn'le regulamentul" dar când ajung în București ne claxonează într-una, pe noi ăștia din provincie. straight face
Dacă aș putea, i-aș arunca la ei, înapoi în București, că vin cu fițe și pe aici, pe la mine. Doamne! straight face Au ajuns să-și facă și case la mine în oraș, pe când noi muncim o viață aici ca să ne luăm o casă în Călărași.

Deci da, mi-e milă de noul București. Prin 2014, când am venit eu prima dată, chiar era lumea mai bună și mai frumoasă prin capitală, acum, mai ales după Pandemie, parcă au devenit majoritatea niște hiene. straight face Plini de ei, dar și cocalari. Păcat, căci nu zice nimeni să nu fii mândru de ceea ce deții, dar când înjuri ziua în amiaza mare din mașini de fiță, și calci lumea în picioare în timp ce tu asculți manele și hai na, că și manelele sunt de fel și fel, dar când asculți numai manele libidinoase, dar tu te dai mare emancipat sau și mai rău, mai ești și românaș și mai ești și rasist, dar le asculți maneaua, uhhh, mi-i greață. straight face
Dar ce să faci, asta e mica și mirobolanta noastră țărișoară. happy Și noi ăștia care mai suntem cât de cât de doamne ajută, parcă ne rarifiem pe zi ce trece, ori murim mai repede, ori plecăm prin afară și nu ne mai întoarcem și uite așa vin înapoi doar tâmpiții. straight face Și de aia nu ne mere țara.

| LaviniuA explică (pentru DarknLight):

Asa e si-au batut joc de Buc si incep sa faca la fel si in alte orase sad nu mai e ce a fost.
Numai cand sunt sarbatori se mai aeriseste putin orasul. In rest e plin de din astia care se dau bossi.
Pe domnu asiatic nu l-am vazut la fata ca avea casca laughing dar oricum prima impresie a fost buna.

Tu ar trebui sa emigrezi in est, pentru o lume mai buna si marea iubire desigur laughing unde iti place mai mult Nepal, Thailanda? Sunt multi oameni sufletisti in tarile astea happy

| Mindfulness a răspuns:

Eu sunt foarte sensibil de când am anxietate, nu mai mă recunosc sincer.
Bine ai făcut daca l-ai primit și servit, e bine sa faci un bine din când în când, uneori se poate întoarce înzecit.

| RedMarr a răspuns:

E lucru mare sa fii om in ziua de azi. Daca esti si o fire Sensibila, povara se dubleaza. Stiu din experienta. Nu le e usor, sa vina din celalalt capat al lumii, intr-o lume straina, pentru o coaja de paine/salariul din Romania. Probabil, daca va gasi loc prin alte tari (Germania) va pleca cu Grupul. E mai usor asa. Oricum, Gestul lui de multumire a spus totul.