| JOHNtheADVISOR a întrebat:

★★★Pentru cei/cele care "ajutați" la categoria "Dragoste & sex" vă știți voi,v-ați gândit vreodată că în spatele tastaturii poate fi un adult care face mișto sau chiar și de-ar fi un minor, dacă era propriul copil,sau fratele, sora tot la fel l-ați fi îndrumat?

23 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Si daca este un adult care face misto, ce? Nu avem cum verifica.Asta e, pot fi si 3 cazuri de trolling la o intrebare serioasa, eu voi incerca sa raspund la fel de serios si daca macar unei persoane reale ii va folosi, atunci e bun si asa.Multe raspunsuri pot fi citite si dupa aceea de adolescenti carora le-ar prinde bine, asadar voi continua sa tot repet aceleasi informatii, din moment ce educatia sexuala lipseste cu desarvasire, asa cum a zis si Hyperion.Repetitia e mama invataturii.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru dullcat):

Dimpotrivă nu ajuți ci doar încurajezi la sex fără un angajament, fără a avea o responsabilitate și faci și mai mult rău.Altfel de ce suferiți și aici mă refer la voi după ce v-a aburit și s-a culcat cu tine și vă este greu să prindeți încredere în următorul băiat care intră în viața voastră? Soluția nu are de-a face cu prezervativul sau anticoncepționalele ci exclusiv cu noi cu absolut TOȚI cei de sex masculin și e foarte simplu și constă în învățarea,în conștientizarea faptului că atunci când te culci cu o persoană de sex feminin nu e o joacă, sau o distracție fiindcă acest aspect îi va afecta, bântui viitorul și că noi creăm c u r v e l e cum le numește societatea cu fiecare femeie părăsită după ce ne culcăm cu ea și uite așa vă "scriem" un trecut, vă creăm un istoric și culmea după toate astea tot noi facem pe victimele, iar pe voi se ajunge să se răzbune sau să vă ia viața dacă nu le mai faceți pe plac.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru dullcat):

Nu mi-ai răspuns la întrebare, ai da aceleași sfaturi unei surori, unui frate sau chiar ție personal, tu la vârsta de 12-15 ani te gândeai la sex?

| dullcat a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Stai, ce? :)) Esti pe langa subiect cu ideile astea inradacinate in religie.Ma insel? Nu sufar dupa nimeni, am o relatie stabila de 7 ani.

Am explicat foarte clar aici de ce este nevoie de educatie sexuala.Nu intentionez sa ma repet:

https://www.tpu.ro/......ani-si-nu/

| dullcat a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Da, as da aceleasi sfaturi.Nu, la 12 ani problemele erau sa termin temele astfel incat sa nu ratez desenele animate, sa adun bani pentru o anumita revista, sa salvezi catei de pe strada, sa imi cumpar rechizite faine, sa nu raman fara memorie la telefon dupa ce inregistram melodii de la radio etc.laughing Eu sunt din alta generatie. La 15 ani am inceput sa ma gandesc, da, fiind la liceu.Dar am fost responsabila, asa cum incerc sa le dau de inteles si altora de pe aici ca asa e safe, sa amane sexul, nu sa cedeze la furtuna hormonala care ii loveste din plin in anii respectivi.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru dullcat):

Dar nu era vorba de tine personal ci la modul general.Ce treabă are religia cu demnitatea și corectitudinea.Relație de 7 ani zici laughing deci nu însemni nimic pentru el.Nu ai absolut nici un rost, nici un rol în viața lui.

| dullcat a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Fara suparare, vorbesti ca cineva spalat pe creier de religie.laughing Si probabil ca nici nu ai citit ce am scris in linkul de mai sus.Te rog sa o faci. Faptul ca incepi sa imi judeci viata denota nesimtire si atat. Daca spuneam ca suntem casatoriti nu mai raspundeai la fel(urmeaza, daca te incalzeste cu ceva), ceea ce din nou, ar fi confirmat ca esti extremist din ala cu idei din alt secol.Cred ca ma opresc aici privind interactiunea aceasta.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru dullcat):

E clar mi se demonstrează faptul că nu doar tinerii ci și adulții din păcate gândesc la fel și anume faceți sex cu oricine, oricum, oricând, oriunde atâta timp cât nu luați vreo boală și nu rămâneți gravide totul e ok.Trist că asta înseamnă, la asta se rezumă educația sexuală.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru dullcat):

Ești cam CREdullcat laughing
PĂRINȚII trebuie să fie cei mai buni prieteni ai copiilor lor să aibă încredere și să discute cu ei despre absolut orice, părinții pun bazele prin cunoștințele transmise, acestea vor fi "fundația" pe care se va ridica viitorul adult și prin acestea va consta capacitatea sa de a se descurca pe viitor prin viață.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru dullcat):

Avem tot dreptul să judecăm,doar pentru asta avem creier,nu-i de accesoriu,trebuie să analizăm,să discernem ce-i bun, de ajutor sau ce ne provoacă durere, suferință. Fiecare personal știe foarte bine și foarte clar ce și ce nu acceptă de la cei din jur și ca dovadă stă faptul că în urma preferințelor nu acceptăm pe oricine, oricând, oricum în viața noastră.Așa că dacă tu personal ești cu adevărat fericită și ai încredere deplină în partenerul tău asta-i tot ceea ce contează.Vă doresc tuturor numai bine ❤️

| dullcat a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Esti cam Johntheasshole.laughing

Nu ma incanta cu absolut nimic ce ai adaugat acum, ca ne doresti numai bine, dupa afirmatia de mai sus, chestie total nesimtita, o opinie neceruta.Escaladezi atat de pripit in concluzii dupa cum te taie capul incat e halucinant.

Se numeste educatie sexuala pentru ca asta este, educatie pe plan sexual pentru o viata responsabila, ceea ce la ora de biologie(anatomie) nu poate exista din cauza programei stufoase, limitate, a timpului care pur si simplu nu exista.Tu vorbesti maidegraba de ce tine de moral si etica, iar asta se poate invata la alte materii, ca sa fie suplimentat ce ar trebui sa existe de acasa, adica cei 7 ani de acasa.Pentru unii nici macar asta nu exista.Imi mai dai si calificative negative la raspunsuri care nu au treaba cu tine, cand vezi ca nu te mai bag in seama.Da dovada de bun simt si vezi-ti de ideile tale daca nu esti capabil sa le pricepi si sa le respecti pe ale altora, eu asa voi face.

| dullcat a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Tind sa cred ca esti troll. Zici mai sus,, E clar mi se demonstrează faptul că nu doar tinerii ci și adulții din păcate gândesc la fel și anume faceți sex cu oricine, oricum, oricând, oriunde atâta timp cât nu luați vreo boală și nu rămâneți gravide totul e ok.Trist că asta înseamnă, la asta se rezumă educația sexuală.''

Eu nu am procedat asa niciodata si nici nu am sfatuit pe aici asa ceva.Dar am subliniat importanta protectiei in cazul celora care deja erau oricum setati pe a face sex, indiferent de ce spuneam eu, pentru ca asa este responsabil.Nu cred ca intelegi ce inseamna cuvantul.

https://dexonline.ro/definitie/responsabil/definitii

Tot tu imi dai nefolositor si eronat la comentarii unde fix asta indemnam adolescentii, sa nu se avetureze in relatii trecatoare pentru a nu sfarsi cu sufletul bucati.E clar, nici tu nu stii pentru ce militezi exact, dar iti place sa te contrazici. laughing Numai bine.

| relian a răspuns:

Asa si daca indrumi pe cineva, asta e ceva de rau? Indiferent cine este in spatele acelei intrebari, cine da raspuns incearca sa il indrume bine, nu in rau.

Tu se pare confunzi indrumarea cu ce vad ca mai spui unora ca invata minori sa faca stiu si eu ce.

Daca ai observat multi care dau raspunsuri la intrebari unde respectivul sau respectiva au dealde 12-15 ani, le spune sa isi vada de scoala, sa mearga la joaca si sa lase sexu si alte povesti de astea pentru mai tirziu.

Tu ce desene animate spui pe aici? Daca cel din spatele unei intrebari este copil si se da adult, tu de unde sa stii, dar oricum dai un sfat bun, sau cum crezi tu ca e mai bine.
Ca e copil sau adult acel raspuns e de bine, deci si copil sa fie va invata ceva bun sa-i zic asa.

Tu nici macar nu ai dat ceva exemple, asa doar la modul general este cum spun eu.

Daca cineva intreaba, ceva genul : am 25 de ani nici acum nu am facut sex, voi ce credti ar fi timpul s-o fac sau nu? Tu ce iai raspunde? Normal iai raspunde da e timpul sa faca sex, sa isi caute un partener o partenera ok?

Daca in spatele acestei intrebari se afla un copil ce este rau in sfatul asta? Acel copil va intelege ca la varsta aia de 25 de ani trebuie sa ai un partener, nu vad cei rau la un raspuns dat asa.

Eu cred ca tu confunzi multe chestii, ori ca incerci chestii religioase pe aici, incerci sa ne spui ca ar trebuie nimeni sa nu dea nici un sfat la categoria dragoste si sex, ca esti tu religios si ca oamenii ar trebuie sa mearga la biserica sa isi gaseasca partener si sa stea pana ce se casatoresc fara sex, fara pipaieli si alte genul asta, si doar dupa casatorie sa vezi ca ai dat peste unu sau una ce nu esti compatibil laughing si nu mai stii ce sa faci, te duci la fetite ce spui tu sa iti satisfaci dorintele, asta daca nu cumva esti un de ala indctornita religios care face sex doar sa faca copii.

Eu cred ca ai gresit categoria, religie e in alta parte nu aici.

| Hyperion7 a răspuns:

Judecând după cazurile "urgente" ale unora,cred că sunt destul de reale situațiile.
Ce e drept,exista și trolii sau adulți care nu au ce face, dar majoritatea, consider eu, cred că au o problema reală.
Da, eu as fi îndrumat exact la fel, pentru că educația sexuală e și așa un subiect tabu și e necesara educarea chiar și a trolilor.
Exista cazuri și cazuri cu adulți care au probleme in ce privește educația sexuală, darămite un adolescent care abia descoperă nirvanabig grin

| JOHNtheADVISOR explică (pentru Hyperion7):

Adică dacă ai avea o soră sau un frate de 12 ani fiindcă au fost și conturi în care dezvăluiau această categorie de vârstă, ai fi încurajat la sex, dar să se protejeze?

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu nu susțin sexul la vârste fragede, nu am susținut niciodată așa ceva.
Eu sunt de părere că sexul nu e pentru copii, nu pentru că nu ar fi distractiv, dar e vorba de niste responsabilități prea mari ca sa le duca un copil până în 18 ani, părerea mea.
Mai mult de atât, daca si-ar fi început viața sexuală in secret, cred că e datoria mea morală să-mi informez sora de niste chestii ce țin de "bunul simț"

| JOHNtheADVISOR explică (pentru Hyperion7):

Ahhh și te pomenești că un adult e responsabil? Sexul zici că-i distractiv, ok însă atunci de ce deranjează când suntem înșelați, doar suntem 8 miliarde avem de unde alege, apoi dacă ea te refuză de ce nu încerci să convingi pe alta cu care să te culci și se ajunge la omor? Sexul e distructiv dacă tu ca persoană de sex masculin nu înțelegi că ai o responsabilitate, că trebuie să-ți iei un angajament și că o dată ce ți-a scos puțulica îi poți face ei rău.Asta-i adevărata educație sexuală pe care trebuie să o învățați toți cei de sex masculin și anume că ele nu-s jucării și că dacă te-ai culcat cu ea bună sau rea îi stai alături pe viață, fidel și de încredere ei și doar ei, altfel cine nu-i capabil de autocontrol să stea singur și astfel nu distruge viața nimănui.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Se presupune că un adult,da,ar fi mai responsabil însă da, nu e și tot timpul așa, ce e drept, dar sa fim serioși, un mare NU sexul când abia îți dă prima sperma sau mai rău, înainte sau la fete, după prima menstruație...silly

Societatea în care trăim e stricată. Exista o combinație între misogini și misandre care nu duce nicăieri.
Băieții răi strica fetele bune și fetele rele strica băieții buni.
Multi merg pe niște generalizări absurde doar pentru o experiență de viață eșuată și dacă mai dau de alții care sa ii iubească,își cam bat joc.
Revenind. Daca sexul nu era distractiv,nu cred că mai erau așa multe căsnicii eșuate din pricina trădării.
Deranjează când suntem înșelați pentru că asta ni se întipărește in creier de mici,fie prin modelul parental,fie prin mijloace externe.
Și mai suntem și niște mari egoiști orgolioși și pe alocuri și prea dramatici.
Legat de omor,repet, pentru că suntem egoiști,punem sinele prea sus,poate e vorba și de vreo trauma ascunsa și uite tabloul perfect.
Și acum,vorba vine,de ce exista atâtea divorțuri sau drame? Pentru că mulți caută doar distracții și lipsa de obligații,merg pe principiul de "daca laptele e gratis,nu cumpăr vaca" și pe bună dreptate,unele femei chiar sunt naive! Adică nu îți trebuie mult creier sa vezi ce e bine și ce nu...zic eu,posibil sa mă înșel.

De ce folosești persoana a doua? Și de unde concluzia că eu as fi făcut rău unei femei profitând de corpul ei? Cred că ne permitem cam mult, zic.
Aș vrea să vad și eu, negru pe alb, unde am susținut eu că femeia trebuie folosita și aruncata happy
Mai mult,din nume vad că și tu ești bărbat,așa că ar trebui sa fie valabil și pentru dumitale, purtător de organ genital masculinwinking
Mai mult de atât, nu am zis niciodată că trebuie să folosești și apoi să arunci.
E un gest de prost gust.
Capabil de autocontrol...amuzant
Exista așa ceva? Din ce am auzit eu, nu! Cel puțin pe meleagurile românești, dincolo nu știuwinking
Dar da, total de acord cu acest aspect!

| JOHNtheADVISOR explică (pentru Hyperion7):

M-am adresat tuturor celor de sex masculin.Nu există că unele dintre cele de sex feminin "strică" pe unii dintre cei de sex masculin.DA e posibil ca între timp o persoană să se schimbe valabil la ambele sexe și să devină din demnă,corectă,dreaptă exact contrariul. Însă noi ca bărbați, dacă suntem cu adevărat așa și nu doar cu numele, care-s motivele, interesele pentru care dorim să intrăm în viața unei femei? Doar să avem cu cine să ne ținem de mână în public, doar pentru mozoleală sau sex? Deci noi suntem deja "stricați" fiindcă nu urmărim decât să ne satisfacem plăcerile și nu ai cum să nu realizezi că ea nu are "stofă" de femeie de casă și viitoare mamă la viitorii voștrii copii.

| JOHNtheADVISOR explică (pentru Hyperion7):

EXISTĂ persoane capabile de autocontrol nu doar din punct de vedere sexual ci și în alte situații altfel ne-am da în cap la orice tâmpenie care se ivește în viața de zi cu zi.Doar aceia care vor și aleg să facă rău nu se controlează.Să înțeleg că tu nu ești capabil de autocontrol? Nu ești stăpân și încrezător pe tot ceea ce însemni tu ca ființă?

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Așa e mai ok,nu de alta,dar sa ne raportam de la egal la egal din aceasta perspectivă.
Ba eu cred că există. Desi nu am pătruns în aceste taine ale desfrânării, majoritatea bărbaților care merg la femei ușoare ajung sa fie stricați de către dânsele.
Stricați in sensul că le degradează percepția despre viitoarele femei din viața lor și apare răzbunarea, complexele si tot pachetul.
Motivele pentru care intram in viețile unei femei,din perspectiva mea,sunt:
-Avem nevoie de o persoană care să ne completeze și cine ne poate înțelege mai bine decât o femeie? Doar de o femeie am fost atașați din pântec și până la maturitate.
-Avem nevoie de cineva care sa ne iubească cam la fel de necondiționat cum o fac mamele noastre.
-Avem nevoie de o femeie pentru a putea lăsa urmași, pentru că fără urmași,am fi ca niste pomi neroditori și am face umbra pământului degeaba.
-Avem nevoie de o femeie pe care o putem sprijini și care ne poate sprijini la nevoie.
Nu suntem deja stricați sau daca punem problema asa, sunt și femei defecte.
Mă refer la cele care sunt pe energie masculina și nu numai.
Într-adevăr, nu ai cum sa nu vezi daca o femeie nu e buna de sotie, asta numai dacă ești naiv.
Dar na, discuția e lungă și multe nu-și au rostul, zic eu

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu pot spune că am o oarecare doza de autocontrol,as fi ipocrit sa zic nu.
Nu zic că nu există persoane lipsite de autocontrol,ci zic că la noi sunt cam puține cazurile în care autocontrolul exista.
Adică sunt atâtea crime,războaie și așa mai departe.
Chiar nu îți poți controla nervii,ura?
Sunt mai multe de discutat pe tema asta,dar ce pot spune e că e vorba și de egoismul care chinuie omul și-l arde pe interior,daca nu am mai fi așa egoiști și orgolioși,ar fi mai multa pace în lume, doar controlându-ne.
Nu avem nevoie de mai multe chestii.
Exemplul cu care vin este războiul din Ucraina.
Adică de ce atâta drama pentru niste teritorii? Bine, nu e vorba doar de asta, știu, dar știu sigur că era vorba și de anexarea unor teritorii.
Și revin, chiar nu se putea controla Rusia și să stea cuminte în banca ei?

| JOHNtheADVISOR explică (pentru Hyperion7):

Oooo da e mult de discutat, însă toate au rostul și rolul lor. Dacă ai știi câți/câte sunt sau doar fac pe naivii/naivele sau e doar viclenie din partea lor. Însă pot garanta, valabil pentru ambele sexe că o persoană înțeleaptă se descurcă și trece peste orice situație.