| IceCreamDoll a întrebat:

Help TPU! Am o dilema: matusa mea are 48 de ani si i s-a albit parul. Acum nu mai vrea sa se vopseasca, mai ales - zic eu ca nu e asa in varsta. Nu m-ar deranja asa de tare decat daca nu ar vrea ea sa-mi viziteze orasul de fiecare data cand trece pe aici, si parintii ma trimit de fiecare data pe mine sa merg cu ea. Cand ne plimbam lumea vede ca e cu parul alb ca o babuta. Ma deranjeaza asta tare la ea, i-am spus de cateva ori si se supara de fiecare data cand ii amintesc. Mi-e cam rusine sa merg cu ea asa prin oras, mai ales ca ma vad colegi, prieteni si incep sa chicoteasca pe la colturi. Si parintii mei, si sotul ei si baietii ei i-au spus ca nu ii sta bine cu parul alb, dar ea zice ca ii place cum arata asa. crying. Am ajuns la disperare! Nu mai stiu ce sa fac. Cu pot sa o conving sa se vopseasca? Am nevoie de ajutorul vostru. Cel mai bun sfat primeste fundita si voturi.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy nu sunt de acord cu atitudinea ta pentru ca iti e rusine cu matusa ta, nu ai gandit o clipa ca ar putea fi mama ta in locul ei? de ce iti e rusine sa te afisezi cu o pers mai invarsta? si 48 de ani mi se pare o varsta frumoasa si chiar mai scoate in evidenta unele calitati, chiar si cele ale firelor de par alb, tu te ghidezi si mergi pe parerile celor din jur? nu pot sa cred ca ignoram persoanele dragi noua in asa halstraight face sunt mama a 2 copii si nu au conceptia asta, si culmea, si eu am par alb, cu toate ca il am lung, dar asta nu e un impediment sa ma afisez in lumea alaturi de cei dragi, uneori il vopsesc, dar nu fac din asta un ritual, o poti ajuta pe matusa ta cu un sfat, daca nu vrea sa se vopseasca, sa se spele cu infuzie de frunza de nuc, asfel iodul inchide nuanta parului...si nu te mai lua dupa ce zic cei din jurul tau, si daca matusa ta simti ca te iubeste, nu ignora acest lucru, si fa-o sa se simta mandra ca tu esti nepotul/ nepoata eistraight faceo zi buna

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @IceCreamDoll! Știi versurile acestea " nu conteaza cât de lung am parul, important e cât de mult gândesc" dinntru cântec consacrat al formației Colibri (cred că se numește Vinovații fără vină). Eu spun că ar trebui să vă reconsiderați valorile și să nu mai faceți din culoarea părului mătușii tale o tragedie- important este că se simte bine așa.
O seară cu zâmbet și gânduri limpezi să ai!