| Grasu1995 a întrebat:

Vă salut cu respect! Urmează să ma căsătoresc anul acesta, o iubesc, facem totul împreună. Știu ca este o problema, dar uneori îmi vin în minte fostele ei relații și-mi vine să întreb de trecut. Cum scap de acesta situație și să nu mă mai gândesc la trecut?
Repet, știu ca e greșit acest fapt. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alexm2004 a răspuns:

Salut!

În primul rând, felicitări pentru căsătorie! În legătură cu trecutul ei, încearcă să comunici deschis și sincer cu partenera ta. Spune-i cum te simți și ascultă și perspectiva ei. Înțelege că trecutul ei a contribuit la persoana pe care o iubești acum. Concentrează-te pe încrederea în voi și în relația voastră și încercați să construiți un viitor fericit împreună.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca o iubesti din toata inima, fiindca nu poti trece peste obsesia cu fostele ei relatii, gelozia iesind la iveala desi acum este tinuta sub control, dar dupa ce va casatoriti, vei fi tentat sa o controlezi si verifici tot timpul, deoarece nu ai incredere in ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai discutați și voi deschis despre trecut dacă vreți un viitor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bai, gresit e sa te casatoresti! O iubesti, faceti totul impreuna? Minunat, ma bucur pentru tine! De ce sa strici asta cu o casatorie? Gindeste-te la un lucru foarte simplu - te-ai casatorit, din ziua doi nu mai are chef sa faceti nimic impreuna. Doar sta ca un parazit in spinarea ta. Ia si vezi cit dureaza sa scapi de ea legal in scenariul asta si cit costa. Nu mai zic daca apare un copil. Bucurati-va de ceea ce aveti, nu ruinati totul cu o casatorie.

| mODIN a răspuns:

Nu intreba! Cu cat stii mai mult, cu atat mai rau!

| CleanHeart a răspuns:

Despica in 4 si gandeste-te daca merita sa pui atata energie in asta din moment ce tu ai acceptat trecutul ei si te simti fericit cu ea

| Miruna333 a răspuns:

Facand terapie. Asta e o mare problema care va va afecta si va afecta si relatia. Nu te casatori daca tot ai aceste impulsuri. Trecutul e al ei si doar al ei. Cum si tu ai un trecut, toata lumea are un trecut. Voi aveti prezentul si viitorul. A fost libera sa faca ce a simtit, ce si-a dorit, cu oricine, oricand, oriunde. Nu mai privi situatia cu incarcatura emotionala, priveste totul realist. Incearca sa vezi situatia la rece si ti se va schimba perspectiva

| KovacsB a răspuns:

Acum faceti totul impreuna, daca o sa intrebi de trecut o sa faceti totul separat.

| Dragobeta a răspuns:

Fostele ei relatii!
Te pomenesti ca tu esti virgin, ca nu ai avut nici o relatie.
Acele femei si-au gasit si ele pe altcineva. Cum ar fi ca barbatii aia sa ti le trimita inapoi? La asta sa te gandesti!
Daca vreti fecioare la castorie, nu va mai distrati prin toate paturile. Chiar observ ca multi spun ca acum e normal sa se traiasca pe probate. Dar in final, tot fecioare vreti. Nu cumva e o contradictie aici intre ce faceti si ce vreti?

| Madaxo97 a răspuns:

Nu o întreba despre asta, nu ai tu treaba cu fostele ei relatii si cu trecutul ei in general, nu ar trebui sa te preocupe asta, încearcă sa te focusezi pe prezent si viitorul vostru impreuna, trecutul e trecut, cea fost a fost, nu poti decat sa iti faci rau întrebând despre trecut

| iliiiinca a răspuns:

Cu munca si ambitie. Nu esti stapan pe acea persoana, trecutul nu trebuie sa te intereseze, cu nimic nu te afecteaza!